Od 13 do 15 listopada na wodzisławskim rynku będzie stacjonował TIR Iskry Niepodległej. Wewnątrz tego pojazdu na zwiedzających będą czekały między innymi unikalne eksponaty tj. piłka z podpisami Mistrzów Europy w siatkówce czy kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek.
Niezwykłe, multimedialne widowisko
Iskry Niepodległej to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki polskich ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. Spektakl porusza kwestie energii, zdobyczy techniki, solidarności społecznej, eksploracji Ziemi i kosmosu. Jego bohaterowie to osoby, których działalność zmieniła naszą codzienność, czy to przez odkrycia naukowe, z których korzystamy każdego dnia, czy to przesuwając granice znanych możliwości ludzkiego ciała w drodze na szczyt. Każda postać to prawdziwa Iskra Niepodległej, która przekuwając potencjał na działanie inspiruje innych.
Historie bohaterów Iskier Niepodległej to opowieści, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę. Odwiedzając wystawę, można poznać losy m.in.
- Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego,
- Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych,
- Wandy Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2,
- Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej,
- Mieczysława Bekkera, który współpracował z NASA przy technologiach kosmicznych.
Nowe technologie i design
Historie te uzupełniają nowe technologie i design. Specjalnie wykreowane grafiki, ekran transparentny, na którym jeździ cyfrowy narrator spektaklu i stół, który wszystkim pozwoli wytworzyć iskry i aktywować energię, dając poczucie kosmicznego doświadczenia. W to wszystko wplecione są polskie zdobycze kultury – od kadrów z gier znanych na całym świecie, jak Wiedźmin czy Cyberpunk, po sylwetki noblistów i laureatów Oskarów.
Całości dopełniają wyjątkowe eksponaty:
- Piłka z podpisami reprezentantów Polski w siatkówce – Mistrzów Europy z 2023 roku,
- Kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek – mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej podczas IO w Tokio 2020,
- Order Orła Białego,
- Order Virtuti Militari,
- Kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika,
- Chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.
Spektakl Iskry Niepodległej zainteresuje starszych i młodszych – każdy znajdzie coś dla siebie.
Terminy wystawy
Wystawę będzie można oglądać na wodzisławskim rynku:
- 13 listopada od godz. 9:00 do 17:00,
- 14 listopada od godz. 9:00 do 17:00,
- 15 listopada od godz. 9:00 do 15:00,
Grupy zorganizowane muszą się zapisać wcześniej
Grupy 20-osobowe należy zgłaszać pod numerem telefonu 32 41 20 949 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Pokazy odbywają się, co pół godziny. Liczba miejsc ograniczona. Grupy wpisywane są na konkretne dni i godziny, dlatego też konieczne jest sprawdzenie dostępnych wolnych terminów. Jedna placówka może zgłosić maksymalnie 2 grupy. Przed zgłoszeniem należy zapoznać się z Regulaminem korzystania z naczepy ekspozycyjnej. Osoby indywidualne wchodzą do naczepy tira na bieżąco.
Rekomendowany wiek zwiedzających to minimum 10 lat. Dzieci i młodzież mogą przebywać na terenie naczep ekspozycyjnych wyłącznie pod opieką rodziców lub/i opiekunów, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów na wystawie. Z uwagi na szczególny charakter i intensywność bodźców audiowizualnych pokazy w naczepach ekspozycyjnych mogą wywoływać negatywne skutki zdrowotne u osób chorych na epilepsję, choroby błędnika lub nadwrażliwość na dźwięki lub światło. Osoby z powyższymi schorzeniami uczestniczą w pokazach na własne ryzyko.