Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Wybuch metanu w kopalni w Czechach. 12 polskich górników nie żyje

  • Dodano: 2018-12-21 11:30, aktualizacja: 2018-12-21 13:09

Wczoraj o godzinie 17.16 w kopalni węgla w czeskiej Karwinie doszło do eksplozji metanu. W katastrofie zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków. Dziesięciu górników jest rannych. To mieszkańcy m.in.: Zabrza, Jastrzębia Zdroju i powiatów wodzisławskiego, cieszyńskiego. W związku z tragedią niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.

W momencie wybuchu pod ziemią pracowało 23 górników. W większości byli to Polacy. Przyczyną wybuchu był zapłon metanu, który spowodował zniszczenie niektórych zakładów górniczych. Prace podziemne zostały natychmiast wstrzymane. W katastrofie zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków.

Jeszcze w nocy 13 ratowników z Centralnej Stacji ratownictwa Górniczego w Bytomiu pojechało do kopalni w Karwinie, by wspomóc Czechów w akcji ratunkowej pod ziemią. Ciało jednego z górników wywieziono na powierzchnię, cztery ciała zlokalizowano, ośmiu ciał nie udało się jeszcze odnaleźć. Ze względu na wysokie stężenie metanu przerwano akcję ratowniczą. Kopalnia jest zamknięta. Mimo że ciał 8 górników jeszcze nie znaleziono, to przyjęto, że nie żyją — z powodu podziemnego pożaru oraz trujących gazów.

Na miejsce tragedii udali się premier Mateusz Morawiecki i szef czeskiego rządu Andriej Babisz. Premier wcześniej złożył rodzinom ofiar kondolencje za pośrednictwem Twittera.

W związku z tragedią niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Przyczyny tragedii będzie badała specjalna komisja, w skład której wejdą czescy śledczy, kierownictwo kopalni, przedstawiciel polskiej firmy, która zatrudniała górników i przedstawiciele związków zawodowych.

W związku z tragedią niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również