Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Wodzisław Śląski rusza z kampanią ekologiczną

  • Dodano: 2023-05-31 07:00, aktualizacja: 2023-05-31 07:17

Miasto Wodzisław Śląski rusza z kampanią ekologiczną skierowaną do mieszkańców miasta, dotyczącą prawidłowej segregacji odpadów.

Tylko bambiki i boomerzy nie segregują, dlatego bejba, sortuj jak trzeba!

Celem kampanii jest zainteresowanie mieszkańców Wodzisławia Śląskiego problematyką gospodarki odpadami: w szczególności prawidłową segregacją odpadów, ograniczaniem ich masy oraz recyklingiem.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2021 roku selektywna zbiórka odpadów jest obowiązkiem wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie Wodzisławia Śląskiego. Oznacza to, że wszyscy jesteśmy zobowiązani ustawą do segregowania wytwarzanych przez siebie odpadów komunalnych.

Głównymi hasłami kampanii stały się trzy popularne słowa: bambik, boomer i bejba. Dwa pierwsze oznaczają kolejno osoby stawiające pierwsze kroki w jakiejś dziedzinie oraz ludzi o nienowoczesnych poglądach i nierozumiejących współczesnego świata. Ostatnie z nich weszło już na stałe do zbioru wyrażeń związanych z popkulturą i w połowie roku znajduje się w czołówce kandydatów do tegorocznego słowa roku. Te celowo użyte wyrazy mają wzbudzać emocje oraz stać się bodźcem do zmian.

Bohaterami kampanii są aktorzy z wodzisławskiego Teatru Szydełko, działającego w Wodzisławskim Centrum Kultury. Tymek, Janek, Mati, Nikola, Kamil i Tosia stali się twarzami tej kampanii i mają zwracać uwagę odbiorców na obowiązek segregowania odpadów. Celem udziału młodych wodzisławian jest podkreślenie, jak istotny wpływ wspomniane działania mają na przyszłość naszych dzieci. Trzy warianty billboardów oraz plakatów utrzymane są w kolorystyce odpowiadającej trzem kolorom worków do segregowania odpadów: zielonym (szkło), żółtym (metale i tworzywa sztuczne) i niebieskim (papier).

 - Od kilku miesięcy wraz z moimi współpracownikami pracowaliśmy nad tą kampanią ekologiczną. Myślę, że jest ona nam naprawdę potrzebna. Cieszę się, że udało nam się zaangażować dzieciaki z Amatorskiego Ruchu Artystycznego WCK i to one stały się bohaterami popularyzowania wśród wodzisławian dobrych praktyk. W końcu to dla nich, młodego pokolenia powinniśmy walczyć o lepszą przyszłość - mówi prezydent Mieczysław Kieca.

W środę, 7 czerwca 2023 roku w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” w godz. od 10:00 do 13:00 zaplanowano event ekologiczny skierowany do dzieci i młodzieży z wodzisławskich placówek oświatowych. W trakcie tego wydarzenia m.in. przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śląskim opowiedzą najmłodszym o oszczędzaniu wody, oczyszczaniu ścieków, a pod mikroskopem będzie można pooglądać mikroorganizmy oczyszczające ścieki.

Ponadto w imprezie wezmą udział policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Wodzisławiu Śląskim, strażnicy miejscy ze Straży Miejskiej Wodzisławia Śląskiego, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego oraz Stowarzyszenie Happy Gry i My.

Nie zabraknie również firmy Mały Drewniany Domek, czyli autorów instalacji Wodzisławskich Skrzatów. Rafał Wolny pokaże najmłodszym, jak wykorzystać drewniane odpady. Dodatkowo dzieci będą mogły zagrać w drewniane gry XXL tj. bierki, kółko i krzyżyk na cztery, kółko i krzyżyk zwykłe, cymbergaj, pstrykadełko, memory, tangram na stoliku, kolorowe kulki, hokej na gumce, tarcze na woreczki, climbing disc i kości.

W miejskiej przestrzeni pojawiły się billboardy oraz plakaty informujące o kampanii. Jednocześnie kampania prowadzona będzie w miejskich mediach społecznościowych oraz na oficjalnej stronie miasta.

Wodzisław Śląski rusza z kampanią ekologiczną / fot. UM Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również