Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu

  • Dodano: 2023-12-04 12:15

Miasto Wodzisław Śląski aktywnie przygotowuje się do złożenia wniosku dotyczącego opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu (MPA) w naborze ogłoszonym przez NFOŚiGW. Uchwała w sprawie przystąpienia do opracowania planu została przyjęta na sesji Rady Miejskiej 29 listopada.

- Mając na uwadze szybko postępujące zmiany klimatu, musimy uświadomić sobie, jak wiele wyzwań stoi i przed nami, i przed przyszłymi pokoleniami. Również jako miasto Wodzisław Śląski musimy szybko podjąć działania, które doprowadzą do złagodzenia i zahamowania negatywnego oddziaływania ekstremalnych zjawisk pogodowych na nasze życie. Stąd potrzeba opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu - przekazuje prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Czym jest Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu (MPA)?

Miejski Plan Adaptacji to strategiczny dokument, który ma na celu dostosowanie naszego miasta do zmieniających się warunków klimatycznych.

- MPA to kompleksowa strategia obejmująca analizę zagrożeń klimatycznych, określenie priorytetów i celów adaptacji oraz konkretne działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka i zwiększenie odporności naszego miasta na zmiany klimatu - potwierdza naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Justyna Zagola.

Dlaczego to takie ważne dla Wodzisławia Śląskiego?

Zmiany klimatyczne mają wpływ na naszą społeczność, infrastrukturę, gospodarkę i środowisko naturalne.

- Dlatego tak istotne jest, abyśmy jako miasto byli przygotowani na zmiany klimatu i mieli skuteczny plan działania - uzupełnia Justyna Zagola.

Jaki jest cel tego projektu?

Główny cel to opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji, który gwarantuje lepszą ochronę naszego miasta i mieszkańców przed skutkami zmian klimatu.

- Ubiegając się o środki z programu FENX.02.04 "Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom" na realizację projektu "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu (MPA)", jesteśmy częścią szerszej inicjatywy, która ma na celu rozwijanie strategii adaptacyjnych i wspieranie miast w dostosowaniu się do nowych warunków klimatycznych - mówią specjaliści z Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Jak możesz się zaangażować?

Zaangażowanie mieszkańców to kluczowy element procesu opracowywania Miejskiego Planu Adaptacji.

- Drodzy Mieszkańcy, Wasze opinie, pomysły i wiedza są niezwykle cenne. To właśnie dzięki Waszemu wkładowi możemy dostosować plan do naszych lokalnych potrzeb. Śledźcie stronę internetową miasta Wodzisławia Śląskiego i miejskie kanały w mediach społecznościowych, aby dowiedzieć się o możliwościach zaangażowania się w proces tworzenia MPA. Wspólnie możemy uczynić nasze miasto bardziej przyjaznym i odpornym na zmiany klimatu - zachęca prezydent Mieczysław Kieca.

Wniosek dotyczący opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu zostanie złożony w naborze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, w ramach działania FENX.02.04 "Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom" o typie projektu "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu (MPA)"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również