Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Wkrótce rusza remont zabytkowej Baszty w ramach projektu "Silesianka"

  • Dodano: 2019-08-13 09:00

Miasto od lat wspiera remonty wodzisławskich zabytków. Gruntowna rewitalizacja dworca kolejowego, przebudowa terenów zielonych w różnych dzielnicach, modernizacja Pałacu Dietrichsteinów to tylko niektóre projekty, które zostały zrealizowane w mieście bądź są w trakcie renowacji. Już w październiku kolejny skarb wodzisławskiej ziemi poddany zostanie gruntownej przemianie. Wkrótce rusza remont zabytkowej Baszty wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wniosek o dofinansowanie został złożony przez czeski Euroregion Silesia wraz z partnerami projektu: miastem Wodzisławiem Śląskim, miastem Budisov nad Budisovkou, gminą Jeseník nad Odrou oraz Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry. Kwota projektu dotycząca jedynie wodzisławskiej Baszty to 143 784 euro. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi aż 122 216,40 euro, a wkład własny Wodzisławia Śląskiego - 21 567,60 euro.

Oparty o partnerstwo projekt był tutaj znaczący. Przy wyborze do dofinansowania duży nacisk kładziony był na faktyczne transgraniczne oddziaływanie, a także działania w zakresie infrastruktury, ukierunkowane na ponadgraniczne udostępnianie i wykorzystanie kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa regionu. Wybierane były te projekty, które miały wpływ po obu stronach pogranicza i które mogą przyczynić się do zwiększenia odwiedzalności regionu poprzez większe wykorzystanie posiadanych zasobów.

Głównym celem projektu po stronie Wodzisławia Śląskiego jest rewitalizacja zabytkowej Baszty wraz z infrastrukturą towarzyszącą - tak, aby przystosować ją do odwiedzających. We wspomnianych czeskich miastach i gminie wybudowane mają zostać z kolei dwie nowe wieże widokowe. Zaplanowana data realizacji to okres pomiędzy 1 października 2019 r. a 30 września 2021 r.

Partnerski projekt przyczyni się do włączenia wież do szlaku wież widokowych Euroregionu Silesia. Tym samym powstanie nowy produkt turystyczny - szlak składający się z 34 obiektów, w tym wszystkie nowo wybudowane/przebudowane wieże (w sumie 14, w tym 3 wspomniane wyżej), a także "stare" wieże i punkty widokowe, szlaki rowerowe i piesze, do których można dojechać lub dojść. Dzięki projektowi ma zwiększyć się odwiedzalność Wodzisławia Śląskiego i innych biorących udział w projekcie.

Przypomnijmy, miasto starało się już wcześniej o środki na rewitalizację Baszty. W porozumieniu z miastem Budisov nad Budisovkou złożyło wniosek. Wtedy jednak dofinansowanie nie zostało przyznane. Cel pozostał ten sam, więc teraz miasto postanowiło aplikować w porozumieniu z większą liczbą partnerów. To przyniosło zamierzony efekt.


Źródło: Redakcja / UM Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również