Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

W marcu rekrutacja do przedszkoli

  • Dodano: 2018-02-15 08:15, aktualizacja: 2018-02-14 12:00

Zapisy dzieci do publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto Wodzisław Śląski na rok szkolny 2018/2019 rozpoczną się 5 marca, o godz. 8:00. Ich koniec zaplanowano na 16 marca, na godz. 15:00. Na jakich podstawach należy ubiegać się o przyjęcie? Jakie kryteria należy spełniać?

Kto bierze udział w postępowaniu rekrutacyjnym?
Wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci od początku roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.

Od 1 września 2017 r. dzieci w wieku od 3 do 5 lat maja prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, a dzieci w wieku 6 lat są obowiązane do rocznego przygotowania przedszkolnego.

Dziecko, które w 2018 r. kończy 6 lat, może na wniosek rodziców, także rozpocząć naukę w szkole podstawowej, jeżeli korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2017/2018, albo posiada opinie o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Do publicznych przedszkoli przyjmuje się dzieci zamieszkałe na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego:
- na podstawie pisemnej deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym samym publicznym przedszkolu, złożonej w tej placówce przez rodziców,
- na podstawie pisemnego wniosku o przyjęcie do przedszkola złożonego w placówce przez rodziców na wolne miejsca.

Dzieci zamieszkałe poza miastem Wodzisławiem Śląskim mogą być przyjęte do publicznych przedszkoli po zapewnieniu miejsc dla dzieci mieszkających w Wodzisławiu Śląskim.

Ilekroć w powyższej informacji jest mowa o rodzicach, należy przez to rozumieć również prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem (art. 14 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).

Miejsce zamieszkania kandydata
Miejscem zamieszkania kandydata jest miejsce zamieszkania jego rodziców, albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy (art. 26 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zmianami).

Zasady przyjęć
Do publicznych przedszkoli przyjmowane są:

dzieci w wieku od 3 do 5 lat ( urodzone w latach 2015-2013),

dzieci 6-letnie (urodzone w 2012 roku) - objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego.

Do publicznych przedszkoli przyjmuje się na wolne miejsca dzieci zamieszkałe na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego.

Kandydaci zamieszkali poza terenem miasta Wodzisławia Śląskiego mogą być przyjęci do publicznych przedszkoli, jeżeli po przeprowadzeniu postepowania rekrutacyjnego miasto Wodzisław Śląski będzie nadal dysponowało wolnymi miejscami.

Postępowanie rekrutacyjne
Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora danego przedszkola.

Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wniosek rodzica.

We wniosku należy wskazać przedszkola uszeregowane według preferencji: od najbardziej preferowanego (pierwsze miejsce) do najmniej preferowanego (trzecie miejsce).

Wypełniony wniosek należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru, wskazanym na pierwszym miejscu.

W przypadku większej liczby kandydatów ubiegających się o przyjęcie do danego przedszkola niż liczba wolnych miejsc, postępowanie rekrutacyjne jest realizowane w dwóch etapach, z uwzględnieniem kryteriów ustawowych i samorządowych.

Do każdego wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty, niezbędne do potwierdzenia każdego kryterium, wskazanego przez rodzica w tym wniosku. Brak dokumentów potwierdzających dane kryterium eliminuje przyznanie punktów za to kryterium przez komisję rekrutacyjną.

I. W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria (tzw. ustawowe) wynikające z art. 131 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe:

1. wielodzietność rodziny kandydata*;

2. niepełnosprawność kandydata;

3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie**;

7. objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Powyższe kryteria mają jednakową wartość.

*wielodzietność rodziny - oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci

**samotne wychowywanie dziecka - oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 4 pkt 43 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).

Dokumenty potwierdzające spełnianie w/w kryteriów:
a) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,

b) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1886 ze zmianami),

c) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód, separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,

d) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 575 ze zmianami);

Dokumenty składa się w oryginale, w formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/opiekuna prawnego.

II W drugim etapie brane są pod uwagę tzw. kryteria samorządowe w Uchwale Nr XXVIII/289/17 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, prowadzonych przez Miasto Wodzisław Śląski oraz Uchwale Nr XXIX/296/17 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXVIII/289/17 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, prowadzonych przez Miasto Wodzisław Śląski.

Procedura odwoławcza
Rodzice kandydatów, którzy nie zostali przyjęci do przedszkola mogą:

wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola  w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Komisja rekrutacyjna przygotowuje i wydaje uzasadnienie w terminie 5 dni od dnia złożenia przez rodzica wniosku,

wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,

na rozstrzygnięcie dyrektora danego przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

Więcej informacji na stronie UM.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również