Konserwacja karoserii to bardzo istotna kwestia, o której nie powinien zapominać żaden właściciel samochodu. Szybkie reagowanie na pojawiające się rysy czy uszkodzenia może znacznie wydłużyć nie tylko nienaganną prezencję pojazdu, ale i jego sprawność. W jaki sposób możemy o to zadbać?
Lakier samochodowy – z czego się składa?
Powłoka lakiernicza jest tak zbudowana, by chronić karoserię przed szkodliwym działaniem rozmaitych czynników zewnętrznych. Na „blachy” naszego pojazdu działa przecież temperatura, opady deszczu i śniegu, zanieczyszczenia w postaci ptasich odchodów czy drobin asfaltu. W celu zwiększania odporności na te wszystkie zagrożenia, powłoka lakiernicza składa się z czterech warstw. Na grunt chroniący przed korozją nakłada się podkład o właściwościach antykorozyjnych. Dopiero wówczas umieszcza się lakier bazowy, czyli ten, który nadaje karoserii kolor. Końcową warstwą jest natomiast lakier bezbarwny. Odpowiada on za połysk i pełni funkcje ochronne.
Usuwanie rys – jak zrobić to dobrze?
Zarysowania na karoserii mogą powstać w rozmaity sposób. To nie tylko efekt wandalizmu. Równie dobrze rysa może pojawić się podczas jazdy, w wyniku kontaktu z karoserią drobin piasku czy asfaltu. Niewielkie zadrapania możemy usunąć z pomocą wybielającej pasty do zębów. Usuwanie poważniejszych rys najlepiej wykonać z pomocą pasty polerskiej i gąbki do polerowania. Znajdziesz je chociażby w tym miejscu https://autochemia.pl/pol_m_Detailing-2543.html. W dzisiejszych czasach usuwanie rys nie wymaga wizyty u lakiernika. Dzięki takim preparatom możemy to bowiem zrobić samodzielnie.
Usuwanie rys – kiedy przyda się glinka do lakieru?
Jeśli mamy zamiar czyścić i polerować karoserię, to powinniśmy wykonać także glinkowanie. Efekty takiego zabiegu są widoczne od zaraz. Do jego wykonania potrzebujemy oczywiście glinki do lakieru. Tę możemy kupić bez problemu przez internet. Wystarczy wejść tutaj https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Odnowa-lakieru_Reczne-usuwanie-rys-895.html. Usuwanie rys dzięki glince pozwoli uzyskać gładką powierzchnię lakieru. Z powodzeniem usuniemy w ten sposób wszelkie zabrudzenia zalegające w mikroszczelinach lakieru. Mamy tu na myśli chociażby sok z drzew, opady przemysłowe, czy wspomniany już wcześniej drogowy brud. Inwestycja w tego rodzaju rozwiązanie jest więc bardzo opłacalna. Wykonując samodzielnie glinkowanie ograniczymy także koszty, jakie musielibyśmy ponieść w związku z wizytą u specjalisty. Jeśli proces ten zakończymy woskowaniem, to efekty naszej pracy mogą utrzymać się przez długi czas.