11 listopada to dzień, który na zawsze zapisuje się w polskiej historii. W 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość, a obchody tego dnia w Wodzisławiu Śląskim są co roku okazją do przypomnienia o trudach i poświęceniach, jakie poniosły pokolenia Polaków, by ten dzień mógł nadejść.
Obchody rozpoczęły się od uroczystego przemarszu
Uroczystości rozpoczęły się o poranku przemarszem pocztów sztandarowych, wśród których znalazły się reprezentacje Urzędu Miasta, wodzisławskich placówek oświatowych, a także drużyny harcerskie: 99. Drużyna Harcerska "Dzikusy", Jednostka Strzelecka 2023, ZHP Hufiec Ziemi Wodzisławskiej oraz 16. Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach. W przemarszu uczestniczyła również Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa, której towarzyszył dyrygent Marek Sobota.
Msza święta w intencji Ojczyzny
Po dotarciu do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Liturgię poprowadził ks. proboszcz Bogusław Płonka, który w słowach modlitwy przypomniał o wielkiej wartości wolności, która stała się fundamentem niepodległej Polski.
Uroczystości przy pomniku Powstańców Śląskich
Po mszy delegacje udały się pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca, w swoim przemówieniu przypomniał o znaczeniu wolności oraz demokracji, które są nieodłączną częścią naszej tożsamości narodowej.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd wszystkim, którzy poświęcili życie dla niepodległości Polski.