W dniach 10-12 października w ramach działania kluczowego projektu "Nowe wyzwania-nowe możliwości" odbył się wyjazd studyjny szlakiem polskiej rewitalizacji.
Wyjazd polskich i czeskich samorządowców
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.
W ramach wspomnianego projektu polscy i czescy samorządowcy zapoznali się z wprowadzanymi na obszarach rewitalizowanych usługami społecznymi, a także zobaczyli innowacyjne rozwiązania architektoniczne oraz pomysły na prowadzenie polityki miejskiego planowania przestrzennego. Harmonogram wizyty studyjnej został zaplanowany w taki sposób, aby zarówno polscy, jak i czescy samorządowcy spojrzeli na główne problemy i wyzwania rewitalizacji z szerszej perspektywy, by móc zdobytą wiedzę wykorzystać w przyszłości na gruncie lokalnym.
W trakcie wyjazdu zaplanowane zostały zarówno spotkania z przedstawicielami administracji samorządowej, odpowiedzialnymi za skuteczne wdrażanie rozwiązań, jak i odwiedziny miejsc kompleksowej rewitalizacji. Do dyspozycji uczestników było dwóch ekspertów tematycznych (Rajmund Ryś oraz Andrzej Brzozowy z konsorcjum Projekty Miejskie), którzy byli odpowiedzialni zarówno za organizację spotkań w miejscach rewitalizacji, merytoryczny poziom w trakcie ich trwania, jak i organizację spotkań z przedstawicielami administracji.
Podczas trzech dni praktycznych warsztatów odwiedzono Wrocław, Leszno, Pleszew, Włocławek oraz Łódź.