Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Szklane dzieła Beaty Mak-Soboty od 24 maja w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

  • Dodano: 2025-05-19 07:45, aktualizacja: 2025-05-16 17:06

Szklane dzieła artystki Beaty Mak-Soboty, prezentowane na całym świecie, będzie można podziwiać od 24 maja w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Jej twórczość łączy dwie, z pozoru odrębne przestrzenie – artystyczną i użytkową, stając się łącznikiem głębszego sensu.

Wystawa „Synchronia” – dialog teraźniejszości i retrospekcji

Wystawa pod tytułem „Synchronia – teraźniejszość i retrospekcja” powstała z okazji 30-lecia pracy twórczej Beaty Mak-Soboty. Prace artystki stanowią przykład dialogu między szkłem artystycznym a użytkowym, gdzie forma spotyka funkcję, a inspiracja łączy się z technologiczną świadomością materiału. Ta jednoczesność działania jest kluczem do zrozumienia bogactwa i spójności jej dorobku.

Synchronia – harmonia bez przyczyny

Beata Mak-Sobota tłumaczy, że inspiracją jest pojęcie synchroniczności – zjawiska opisywanego zarówno w fizyce, jak i w psychologii Carla Gustava Junga, gdzie niezależne zdarzenia tworzą wewnętrzną spójność i sens. W jej twórczości artystyczny i użytkowy świat szkła rezonują ze sobą, tworząc dzieła funkcjonalne i ekspresyjne.

Twórczy proces – dynamiczne przenikanie się sztuki i designu

Przenikanie się światów sztuki i designu pozwala artystce budować osobisty język twórczy, w którym każdy przedmiot jest nośnikiem głębszego znaczenia. Proces twórczy to żywy, dynamiczny układ, gdzie wszystko dzieje się „jednocześnie”, a efektem jest wewnętrzna synchroniczność.

Technologia jako przestrzeń eksperymentu

Praca ze szkłem wymaga precyzji, cierpliwości i odwagi do eksperymentu. Beata Mak-Sobota łączy zamysł artystyczny z technologiczną dyscypliną, gdzie formy użytkowe inspirują artystyczne rozwiązania, a swoboda ekspresji wpływa na innowacje w designie użytkowym.

Synergia szkła i światła – jubileuszowy manifest

Trzydzieści lat twórczości to historia harmonijnego współistnienia ekspresji, analizy formy i doświadczenia z materiałem. Wystawa w Wodzisławiu Śląskim jest nie tylko podsumowaniem, ale i manifestacją artystycznej synchroniczności, która pozwala tworzyć z pasją zarówno dzieła użytkowe, jak i konceptualne.

Informacje o artystce

Beata Mak-Sobota urodziła się w 1968 roku we Wrocławiu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie od 1994 roku jest zawodowo związana z uczelnią. Od 2014 roku pełni funkcję profesora i kieruje Pracownią Projektowania Integrującego na Wydziale Ceramiki i Szkła. W latach 2016–2024 była Prorektorem ds. dydaktycznych i studenckich, obecnie pełni funkcję Dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła.

Artystka działa w obszarach szkła artystycznego i designu eksperymentalnego, prezentując swoje prace na ponad 20 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Holandii, Szwecji i Niemczech. Jej dzieła znajdują się w polskich muzeach oraz prywatnych kolekcjach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również