Kreatyna jest bez wątpienia jedną z najbardziej popularnych odżywek, o ile nie najbardziej popularną. Wpływ na to ma bez wątpienia ilość badań naukowych, które potwierdzają działanie względem masy mięśniowej. Szczególnie jest doceniana przez kulturystów, gdzie zwiększa efektywność ciężkich treningów m.in. na siłowni, ale także coraz więcej osób decyduje się na jej stosowanie także w innych dziedzinach sportu. Wspomnieć można chociażby o biegaczach, czy też o kolarzach.
Chociaż najbardziej przebadaną i poznaną formą kreatyny jest jej monohydrat, czyli połączenie cząsteczek kreatyny i wody, to dostępnych jest jej zdecydowanie więcej odmian, które są z powodzeniem wykorzystywane. Na tym jednak możliwości włączenia jej do suplementacji się nie kończą. Na popularności zyskują także tzw. stacki kreatynowe, czy też mixy kreatynowe, które w swoich składach zawierają różne formy kreatyny. Ma to za zadanie podnieść skuteczność jej stosowania. Jednak co warto wiedzieć o tego typu rozwiązaniu?
Działanie kreatyny - co warto wiedzieć?
Warto przyjrzeć się kilku najbardziej podstawowym formom kreatyny, które można spotkać w ich mieszankach. Jednak najpierw można wskazać chociaż w ogólnym stopniu działanie kreatyny. Przede wszystkim, ma ona wpływ na poziom energii organizmu, a dokładniej tkanki mięśniowej, co jest szczególnie istotne podczas treningu. Wszystko przez wpływ na tempo odnawiania cząsteczek ATP (wysokoenergetycznych cząsteczek), które odpowiadają za energię w mięśniach. Jeśli wysiłek fizyczny trwa dłużej niż kilka sekund, organizm zaczyna wykorzystywać magazynowaną w organizmie fosfokreatynę w tym celu. Wraz z wykonywaniem ćwiczeń, cząsteczki te ulegają rozkładowi, a my odczuwamy coraz większe zmęczenie.
Kreatyna wpływając na odnowę cząsteczek ATP, wpływa na zdolności wydolnościowe organizmu, dzięki czemu możemy przeprowadzić dłuższy i/lub bardziej intensywny trening. ATP transportowane jest do mięśni, gdzie następnie jest wykorzystywane. Stąd też kreatyna pozwala zwiększyć siłę oraz wytrzymałość mięśni. Wpływa także pozytywnie na regenerację organizmu po przeprowadzonym treningu itp. Warto jednak nadmienić, że w zależności od rodzaju kreatyny, jej działanie może być nieco inne - co szczególnie istotne jest m.in. w przypadku stacków kreatynowych.
Stacki kreatynowe - jakie formy kreatyny można w nich znaleźć?
Główną różnicą pomiędzy stackiem kreatynowym, a konkretnym rodzajem kreatyny jest to, że w stacku mamy do czynienia z mieszanką jej form. Jednak często skład takich preparatów jest także wzbogacony o witaminy i minerały. To co jednak najbardziej istotne to fakt, że stosowanie różnych rodzajów kreatyny, ma za zadanie wzmocnić działanie anaboliczne względem mięśni. Chociaż ciężko wskazać wszystkie formy kreatyny występujące w stackach, to można pokusić się o wskazanie tych najczęściej występujących, a będą to przede wszystkim:
- Monohydrat kreatyny - najlepiej przebadana forma kreatyny. Jest zalecana szczególnie dla osób początkujących, a najlepsze działanie wykazuje względem wzmocnienia mięśni oraz regeneracji organizmu.
- Jabłczan kreatyny - jest to połączenie 3 cząsteczek kreatyny i 1 cząsteczki kwasu jabłkowego. Charakteryzuje się lepszą przyswajalnością oraz rozpuszczalnością.
- Chelat magnezowy kreatyny - wśród wszystkich form kreatyny, wykazuje się bardzo wysoką biodostępnością.
- Kre-alkalyn - forma kreatyny, której działanie jest podobne do monohydratu, jednak nie zatrzymuje wody w organizmie.
- Azotan kreatyny - wpływa przede wszystkim na wzrost objętości mięśni. Cząsteczki azotu poprawiają przepływ krwi do mięśni, a to także usprawnia transport ATP.
To tylko kilka najbardziej popularnych form kreatyny, występujących stackach kreatynowych. Warto sięgnąć po tego rodzaju odżywki, szczególnie w momencie gdy jest się już po osiągnięciu pierwszych celów treningowych, zbudowało się odpowiednią sylwetkę, jednak kolejne efekty treningowe przestały się pojawiać lub robią to bardzo leniwie. Stack kreatynowy może być bodźcem pobudzającym tkankę mięśniową do dalszych wzrostów. Sklepy z odżywkami posiadają je w przeróżnych wariantach, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby wybrać najlepszy stack pod swoje indywidualne potrzeby.