Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Sprawdź ile kotłów wymieniono w mieście w 2022 roku

  • Dodano: 2023-01-09 07:30, aktualizacja: 2023-01-08 20:09

Wodzisław Śląski walczy o poprawę jakości powietrza. W mieście realizowane są dwa programy dotacyjne dla mieszkańców, które mają przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i tym samym obniżyć poziomy stężeń zanieczyszczeń.

Wodzisławianie aktywnie włączyli się w walkę o czyste powietrze, biorąc udział we wspomnianych programach. Poniżej dowiesz się, o jakich programach mowa oraz ile inwestycji zrealizowano w 2022 roku.

Czyste powietrze dla miasta

Jednym z dwóch realizowanych obecnie przez miasto programów ograniczenia emisji jest "Czyste powietrze dla miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2019-2023". Ze względu na problemy mieszkańców z dostępnością urządzeń oraz trudną sytuacją na rynku paliw, część wnioskodawców zrezygnowała z udziału w programie, jednak wyrazili oni chęć realizacji inwestycji w roku następnym. Dlatego program będzie finalizowany w 2023 roku.

Statystyki

W ubiegłym roku w Wodzisławiu Śląskim wymieniono:

  • 180 kotłów węglowych na kotły gazowe,
  • 6 kotłów gazowych (starej generacji) na kotły gazowe (nowej generacji),
  • 21 kotłów węglowych na kotły opalane biomasą,
  • 82 kotły węglowe na pompę ciepła dla potrzeb c.o.,
  • 1 kocioł węglowy na podłączenie do sieci ciepłowniczej,
  • 2 kotły węglowe na źródło ciepła zasilane energią elektryczną,
  • 80 kotłów węglowych na kotły węglowe 5 klasy z automatycznym podawaniem paliwa.

Zabudowano także instalację solarną oraz pompę ciepła dla potrzeb c.w.u.

W sumie w 2022 roku zrealizowano 374 inwestycji w ramach Programu ograniczenia emisji - „Czyste powietrze dla Miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2019-2023”.

Wymiana źródeł ciepła

"Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego" to program grantowym, realizowanym ze środków RPO WSL. W 2022 roku dokonano 20 wymian źródeł ciepła na kotły gazowe, pompy ciepła dla potrzeb c.o. oraz kotły pelletowe na kwotę 241 tys. zł.

Wymieniono:

  • 7 kotłów węglowych na kotły gazowe,
  • 12 kotłów węglowych na pompę ciepła dla potrzeb c.o.
  • 1 kocioł węglowy na kocioł opalany biomasą.

Wodzisławianie aktywnie włączyli się w walkę o czyste powietrze, biorąc udział w realizowanych przez miasto programach. Program „Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego” daje możliwość dofinansowania ze środków zewnętrznych. W piątek, tj. 2 grudnia ruszył nabór uzupełniający wniosków. Potrwa on do 10 stycznia 2023 r. Szczegóły na stronie internetowej miasta.

Punkt konsultacyjny

W mieście od 1,5 roku w Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim działa punkt konsultacyjny Rządowego Programu „Czyste Powietrze”. W tym miejscu mieszkańcy mogą uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków, rozliczaniu inwestycji oraz otrzymać informacje o możliwości uzyskania wsparcia z innych źródeł. Za pośrednictwem punktu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2022 roku zostało złożonych ponad 260 wniosków o dofinansowanie oraz ponad 400 wniosków o płatność.

Miasto wspiera wodzisławian poprzez realizację powyższych programów oraz działań służących poprawie jakości powietrza. Podejmuje także działania mające na celu zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w ochronę środowiska. Dzięki aktywnemu włączeniu się wodzisławian w realizowane programy, zaobserwowano zdecydowaną poprawę jakości powietrza. W 2019 roku było 68 dni z przekroczeniem PM10, w 2021 roku ta liczba spadła do 27. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również