Wielka gwiazda światowego kina początku XX wieku urodziła się w Wodzisławiu Śląskim. Badacze z wodzisławskiego muzeum dotarli do dokumentów, które jasno wskazują na miejsce urodzenia Wandy Treumann. Znane są też losy jej rodziny i wodzisławski fragment biografii. Poniżej przeczytacie więcej o tym sensacyjnym odkryciu.
Historyczne odkrycie wodzisławskich badaczy rzuca nowe światło
- Dziś nareszcie przyszedł czas, aby zdementować te błędne informacje krążące w sieci i wielu publikacjach, odsłaniając autentyczne źródła dotyczące jej wodzisławskiego rodowodu i statusu jej rodziny. Dla badań tego typu koronnym dowodem w sprawie są archiwa metrykalne, które szczęśliwie się zachowały i przechowywane są w oddziale cieszyńskim Państwowego Archiwum w Katowicach - podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum, który jako pierwszy natknął się na akt urodzenia aktorki.
Historia rodziny Reichów i niezwykła biografia Wandy
Ze sporządzonej przez ówczesnego burmistrza Wodzisławia Śląskiego Paula Neumana metryki chrztu wynika, że Wanda przyszła na świat 17 listopada 1883 r. o godz. 2:00 w Wodzisławiu Śląskim, ówczesnym Loslau. Jej ojcem był żydowski destylator Salomon Reich, a matką Amalia z domu Treumann.
Rodzina Reichów żyła w nieistniejącej już dziś kamienicy przy Rynku 13. Przybyli do Wodzisławia Śląskiego na początku XIX wieku. Prababka Wandy - Rosel Reich z domu Traplowitz kupiła dom stojący przy Raciborskim Przedmieściu (obecnie Księżnej Konstancji 21). Jej syn, a dziadek Wandy - Loebel Reich ożenił się z Rosel Holleander, posażną wodzisławianką, której rodzina należała do najbogatszych w ówczesnym Wodzisławiu Śląskim. Loebel okazał się świetnym przedsiębiorcą, który pomnożył majątek obu rodzin Reichów i Holleandrów. Prawnym spadkobiercą jego fortuny został syn Salamon. Razem z żoną Amalią miał piątkę dzieci, wśród nich Wandę.
Gwiazda europejskiego kina
Wanda Treumann mając 20 lat wyszła za mąż za majętnego kupca Carla Treumanna. Tuż po ślubie wyjechali z Wodzisławia Śląskiego i pojechali do Lipska, a następnie osiedli w Berlinie. Tam Wanda skończyła szkołę teatralną. Jej zdolności zostały szybko odkryte. Została gwiazdą kina niemego europejskiego formatu. W latach 1910-1922 wystąpiła w około 30 filmach. Była też producentką niemal 80 filmów. Artystyczny duet utworzyła z duńskim aktorem Viggo Larsenem, z którym założyła studio filmowe Treumann Larsen Film GmbH. Losy Wandy Treumann skończyły się niezwykle smutno. Aktorka wyjechała w 1938 r. do Australii. Tam w zapomnieniu umarła prawie 30 lat później.
- Będziemy przedstawiać kolejne wątki tej niezwykle ciekawej historii, bo biografia Wandy Treumann jest warta pamięci przyszłych pokoleń mieszkańców Wodzisławia - mówi Kinga Kłosińska z wodzisławskiego Muzeum.
Noc z duchami – w hołdzie dla aktorki
Niezwykłej aktorce zostanie poświęcona tegoroczna Noc z duchami, która odbędzie się w sobotni wieczór, 26 października. Będą prezentowane zapomniane plakaty, zdjęcia i filmy z Wandą w roli głównej.