Miasto dąży do rozbudowy Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" - centrum wypoczynkowo-rekreacyjnego, które od lipca 2015 r. służy mieszkańcom Wodzisławia Śląskiego i całego regionu. Miasto wynegocjowało na ten cel blisko 4,4 mln zł z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. Szacowany koszt całkowity tego przedsięwzięcia to przeszło 5 mln zł. Środki te pozwolą na poszerzenie oferty turystycznej i rekreacyjnej parku.
Nowe pomysły i harmonogram rozbudowy „Trzech Wzgórz”
Przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 działanie 9.1 Zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju subregionalnym - ZIT.
Nadal trwają prace, rozmowy nad tym, jak zagospodarowany powinien zostać teren Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza". Wstępna koncepcja (czyli zbiór ciekawych, aktualnych, wartych rozważenia lub już wdrażanych w życie propozycji, idei, planów) zakłada m.in. budowę atrakcji, z których będą mogły korzystać wszystkie grupy wiekowe, w tym element wody.
Nabór do projektu ruszy najprawdopodobniej w I kwartale 2025 roku. Zgodnie z harmonogramem uwzględniającym poszczególne zadania, składające się na realizację tej inwestycji, rozpoczęcie prac zaplanowano na I kwartał 2026 roku.
- Chcemy, aby RPR stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów. Naszym celem jest przyciągnięcie do miasta, a zwłaszcza do Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”, nie tylko mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i okolicznych miejscowości, ale także turystów spoza regionu. Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą wyróżnić naszą ofertę rekreacyjną na tle innych podobnych miejsc. Zależy nam, aby w parku pojawił się nowy element wodny, który dodatkowo uatrakcyjni to miejsce - mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca.
Co należy do najważniejszych celów ZIT?
- promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych,
- zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji poprzez realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie,
- realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i ich obszarów funkcjonalnych,
- zwiększenie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.