Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Przemoc rówieśnicza nieustającym problemem placówek oświatowych

  • Dodano: 2024-01-12 12:30

Przemoc rówieśnicza to zjawisko, z którym mierzą się placówki oświatowe. O tym, jakie są prawne konsekwencje takiego zachowania oraz gdzie szukać pomocy dowiedzieli się uczniowie wodzisławskiej Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim. Spotkanie przeprowadzili dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.

Brzemię, które nosi wiele młodych

Do przemocy rówieśniczej dochodzi wówczas, gdy młody człowiek lub grupa młodych ludzi krzywdzi drugą osobę. Jest to niestety powszechny problem, z którym zmagają się placówki oświatowe. Przeniósł się on do przestrzeni internetowej, a niewłaściwe zachowania, hejt stały się codziennością. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że za takie zachowanie grożą im konsekwencje prawne, a dla osoby, która doświadcza takiej przemocy czy hejtu, konsekwencje społeczne mogą być poważne, często tragiczne. Dlatego właśnie kwestia przemocy rówieśniczej była tematem spotkania wodzisławskich dzielnicowych z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim. Policjanci wytłumaczyli uczestnikom spotkania, czym jest przemoc rówieśnicza i jak jej przeciwdziałać, a także jak reagować, kiedy dotyka ona kogoś z naszego otoczenia.

Dzielnicowi przekazali istotne informacje

Spotkanie było okazją do wspomnienia o kampanii informacyjnej prowadzonej przez miasto Wodzisław Śląski „Bądź człowiek, nie cZŁOwiek”, która była odpowiedzią na nienawiść płynącą z zachowań obserwowanych w przestrzeni publicznej. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na powszechność i powagę zjawiska mowy nienawiści, która coraz częściej jest obecna nie tylko w sieci, ale również w życiu codziennym. Akcja okazała się dobrym wstępem do głębszej refleksji i dyskusji na ten temat. Wodzisławscy dzielnicowi od początku angażowali się w projekt Miasta.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP w Wodzisławiu Śląskim / fot. KMP w Wodzisławiu Śląskim

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również