Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

PPZOZ uruchomił wyjazdowy punkt szczepień

  • Dodano: 2021-03-22 06:30, aktualizacja: 2021-03-20 17:24

W trasę po regionie wyruszył wyjazdowy punkt szczepień uruchomiony przez Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śląskim.

Punkt jest jedynym na terenie subregionu zachodniego, dlatego dyrekcja PPZOZ już zwróciła się do Narodowego Funduszu Zdrowia o uruchomienie kolejnego.

Dla kogo jest wyjazdowy punkt szczepień?

Z usług wyjazdowego punktu szczepień mogą korzystać wyłącznie pacjenci, których stan nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktów szczepień, tzw. pacjenci leżący.

Wyjazdowy punkt szczepień uruchomiony przez dyrekcję PPZOZ jest jedynym tego rodzaju punktem na terenie całego subregionu zachodniego województwa śląskiego i swoim obszarem obejmuje nie tylko powiat wodzisławski, ale też powiat raciborski i rybnicki oraz miasta: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory. Na dzisiaj na liście pacjentów wskazanych do szczepienia przez punkt wyjazdowy znajduje się 336 osób. Maksymalna liczba osób, które punkt wyjazdowy jest w stanie w obecnych warunkach zaszczepić wynosi 30 tygodniowo. Oznacza to, że wyszczepienie osób już znajdujących się na liście może zająć ok. 12 tygodni. Z tego powodu dyrekcja PPZOZ rozmawia z NFZ o wytypowaniu dodatkowego punktu szczepień.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina na swojej stronie internetowej, że punkt wyjazdowy ma tylko uzupełniać pracę punktów stacjonarnych, które zgodnie z zawartymi z NFZ umowami powinny również uruchomić własne mobilne zespoły szczepień. W praktyce niewiele punktów stacjonarnych taką usługę realizuje.

Ponadto dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie, które mogą się samodzielnie poruszać przygotowany jest transport zorganizowany przez miasta i gminy. U dołu strony prezentujemy informacje kto może korzystać z transportu i do kogo dzwonić w tej sprawie.

Jak skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień?

Wyjazdowy punkt szczepień dedykowany jest pacjentom, których stan nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktów szczepień, tzw. pacjentom leżącym. W celu rejestracji do szczepienia wyjazdowego taka osoba lub jej opiekun powinny się skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Przychodnia zweryfikuje przynależność pacjenta do danej placówki i sprawdzi czy pacjent posiada e-skierowanie na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2. Jeśli pacjent nie posiada e-skierowania, a należy do grupy objętej bieżącym harmonogramem szczepień, wówczas lekarz rodzinny wystawi pacjentowi stosowne skierowanie.

Lekarz rodzinny oceni zasadność szczepienia pacjenta w miejscu pobytu na podstawie posiadanej wiedzy i dokumentacji medycznej pacjenta lub udzielonej teleporady bądź wywiadu z osobą działającą w imieniu pacjenta.

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub pielęgniarki opieki długoterminowej mogą dokonywać zgłoszenia osób wymagających szczepienia w warunkach domowych na adres email: szczepienia@zoz.wodzislaw.pl, korzystając z formularza zgłoszenia (szczepienie w miejscu pobytu pacjenta).

Jak przygotować się do szczepienia przez punkt wyjazdowy?

Pacjent zakwalifikowany do szczepienia przez punkt wyjazdowy zostanie przed przyjazdem zespołu medycznego powiadomiony. W momencie wizyty szczepiennej pacjent musi mieć założoną maseczkę (nie dotyczy osób zwolnionych z tego obowiązku). Powinien mieć też wypełniony kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego.

Kto może korzystać z transportu na szczepienia?

Jeżeli pacjent nie jest uprawniony do szczepienia przez punkt wyjazdowy, a ma trudności w dotarciu do stacjonarnego punktu szczepień, może skorzystać z transportu do punktu szczepień organizowanego przez miasto/gminę. Z tej opcji mogą skorzystać:

  • osoby posiadające aktualne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub tzw. pierwszą grupą) z symbolem niepełnosprawności "R” (choroby narządu ruchu) lub "N” (choroby neurologiczne),
  • osoby mające trudność z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do miejsca szczepienia) z przypadku miast poniżej 100 tys. mieszkańców, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.

Jak zamówić transport na szczepienie?

Miasto Wodzisław Śląski, Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim:  tel. 32 459 06 19.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również