Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Powstało Śląskie Porozumienie Wyborcze. Czy RAŚ pójdzie do wyborów z PO?

  • Dodano: 2019-07-30 14:15

Ruch Autonomii Śląska, Śląska Partia Regionalna, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość zawarły porozumienie przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Do Śląskiego Porozumienia Wyborczego zapraszają także inne regionalne organizacje. 

Śląski głos powinien donośniej i skuteczniej rozbrzmiewać w polskim parlamencie

Śląskie organizacje wyciągają wnioski z porażki w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Startowały wtedy osobno dwa regionalne ugrupowania i żadne z nich nie wprowadziło radnych do sejmiku województwa. Teraz ma być inaczej.

- Jest to szczególnie ważne w obliczu postępującej centralizacji państwa, podkopywania finansowych fundamentów samorządności i sprowadzania śląskości do dawno zużytych, banalnych sloganów. Przekonani o tym, że śląski głos powinien donośniej i skuteczniej rozbrzmiewać w polskim parlamencie, zawiązujemy Śląskie Porozumienie Wyborcze, które – reprezentując sygnatariuszy – zadecyduje o formule naszego udziału w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu RP – czytamy w oświadczeniu regionalnych organizacji.

Śląskie organizacje wystartują z list Koalicji Obywatelskiej?

Porozumienie jest otwarte także na pozostałe śląskie organizacje oraz na wyborczą współpracę z partiami ogólnopolskimi. Najbardziej prawdopodobny wydaje się start śląskich działaczy z list Koalicji Obywatelskiej, którą obecnie tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna oraz część samorządowców.

- Do Platformy Obywatelskiej jest nam obecnie programowo najbliżej. Jednak nie dlatego, że myśmy się zmienili, tylko dlatego, że zmieniła się Platforma. Politycy PO zaczęli deklarować to co my mówimy od dawna – chodzi przede wszystkim o decentralizację państwa i wzmocnienie pozycji samorządów – tłumaczy Henryk Mercik, reprezentujący Ruch Autonomii Śląska i Śląską Partię Regionalną.

To scenariusz, na którym może zyskać zarówno Koalicja Obywatelska, jak i śląskie organizacje. Pod uwagę brane są także inne rozwiązania, m.in. samodzielny start do Senatu czy start do Sejmu w ramach listy mniejszości niemieckiej, która nie musi przekraczać progu wyborczego. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również