Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Pokój ucznia - czas na eksperymenty

  • Dodano: 2020-02-12 14:30

Nie powiemy nic odkrywczego, jeśli zacziemy swój artykuł od słów, że czas płynie niezwykle szybko a Twoje dziecko, które jeszcze nie dawno kochało pluszaki i klocki, stanie się nastolatkiem i pójdzie do szkoły średniej.


 

Dorastający młody człowiek podchodzi do swego otoczenia z dużą dawką krytycyzmu i jest świadomy przede wszystkim tego, co mu nie odpowiada. Jeśli chodzi o to, co mu się podoba, może potrzebować trochę subtelnych wskazówek.

W niniejszym tekście zaprezentuje kilka rad, jak wspólnie z Twoim nastoletnim dzieckiem urządzić jego pokój.

Tak, kluczowe jest tutaj słowo „wspólnie“. Przyszły mieszkaniec pokoju powinien mieć prawo do decydowania o tym, jak zaplanować i wyposażyć własny kawałek podłogi. Co więcej, to jego słowo powinno być decydujące w tej materii, a my powinniśmy je uszanować i dać mu możliwość udziału w całym „procesie“. Od pierwszych pomysłów po realizację.

RADA: Pozwól dziecku włączyć się w proces urządzania pokoju

Na początku pozwól mu wybrać ilustracje lub zdjęcia, które stanowić będą Waszą inspirację. Następnie wybierzcie się razem na zakupy lub poproś potomka, by zaczął przeglądać e-shopy w poszukiwaniu wybranych mebli lub akcesoriów. Jeśli dziecko lubi prace ręczne i ma do tego dryg, pozwól mu wziąć udział w realizacji planu. Może malować, dekorować ściany, ramować i wieszać obrazki.

RADA: Uczyń hobby dziecka motywem przewodnim w jego pokoju

Ściany może na przykład popryskać sprayem, przymocować do nich gitarę czy skateboard albo ozdobić je przy pomocy taśm washi – pozwól dziecku na kreatywność i zobacz, co z tego wyniknie. Świetnym pomysłem jest również magnetyczna farba, którą można pokryć wybranym kolorem, a która przemieni każdą ścianę w praktyczną tablicę. Wystarczy kilka magnesów, by ozdobić pokój zdjęciami, plakatami czy rysunkami.


źródło: https://favi.pl/produkty/p/naklejki-na-sciane-mapa-swiata-czarna-108f4b3?v=1299783


 

RADA: Postaraj się oddzielić od siebie poszczególne strefy pokoju

W części roboczej powinno się oczywiście znaleźć dostatecznie duże biurko z lampką i ergonomicznym krzesłem. Jeśli chodzi o łóżko, dzieci w tym wieku często marzą o większym modelu, który będzie służył również do odpoczynku w środku dnia, zwłaszcza jeśli ma skrzynię do przechowywania pościeli. W strefie relaksacyjnej mogą się znaleźć równeż różne pufy czy siedziska czy poduchy, na których można siedzieć lub leżeć z książką czy tabletem w dłoni. Przy planowaniu przestrzeni do przechowywania powinniśmy wziąć pod uwagę rozmiary pokoju oraz to, czy nastolatek trzyma część swoich rzeczy w rodzinnej garderobie, czy może potrzebuje własnej przestronnej szafy. W królestwie nastolatka z pewnością sprawdzą się praktyczne i lekkie meble na kółkach, które bez problemu można przemieszczać po podłodze, zmieniając tym samym układ pomieszczenia. Czym mniejsza przestrzeń, tym bardziej wymaga naszej wyobraźni i zastosowania różnych trików, takich jak składane meble lub skrzynie do przechowywania, które można umieścić pod łóżkiem atd.

Jak więc urządzić pokój dorastającego dziecka?

Zacznijmy od podłogi. Jeśli planujemy pozostawić dotychczasową posadzkę, warto zainwestować w kolorowe, wzorzyste dywany. Możemy wybrać jeden większy lub kilka mniejszych modeli, które posłużą nam później do wydzielenia poszczególnych stref w pomieszczeniu.

Jeśli jednak musisz wymienić pokrycie podłogi, postaw na marmoleum. Chodzi tu o naturalną, ciepłą i miękką wykładzinę, którą można kupić w dziesiątkach różnych wersji kolorystycznych. Ponadto marmoleum jest dostępne w postaci pasów lub kwadratowych płytek, które pozwalają na stworzenie własnego wzoru na podłodze.

RADA: Postaw na fantazję – dzięki niej oszczędzisz pieniądze i stworzysz niebanalne wnętrze

Wielką popularnością cieszy się dziś wykonywanie mebli z przedmiotów, które pierwotnie miały zupełnie inne zastosowanie. Mam tu na myśli m.in. popularne palety, z których można stworzyć dziś właściwie wszystko: stolik, kanapę, półki na ścianę, ramę łóżka. Drewniana drabina po przymocowaniu do ściany zmieni się w stylową biblioteczkę lub wieszak. Stos starych czasopism można związać skórzanym paskiem, tworząc w ten sposób stylowy stolik lub taboret.

RADA: Tylko nie białe ściany!

Podczas gdy generacja rodziców dzisiejszych nastolatków mogła zdobić ściany swych pokoi wyłącznie plakatami rockowych kapel czy gwiazd filmowych, współczesne dzieciaki mają do wyboru o wiele więcej możliwości, m.j. klasyczne farby dostępne w ogromnej ilości odcieni, które doskonale kryją i łatwo je przemalować. Oprócz nich, wielką popularnością cieszą się także fototapety, zwłaszcza, że sami możemy wybrać zdjęcie, które znajdzie się na naszej ścianie. Klasyczne tapety, dostępne w setkach różnych wzorów, oraz kolorowe naklejki to opcja dla osób, które często lubią zmieniać wystrój pokoju.


źródło: https://favi.pl/produkty/kategoria/plakaty

RADA: Nie zapomnij o dodatkach!

Szczegóły to podstawa. Lampy, gablotki, wieszaki, poduszki, pościel, ramki, stojaki, uchwyty – to wszystko albo ozdobi albo zaburzy przestrzeń.

Możliwości jest mnóstwo. Podczas wyboru mebli czy dodatków warto dać dziecku kilka wskazówek, ale nic mu nie wmuszać. Spraw, by urządzanie pokoju było okazją do zabawy i spędzenia czasu razem. Zrób zdjęcia „przed“ i „po“, tak by dziecko mogło pochwalić się efektami waszej wspólnej pracy. A przed wszystkim zachowaj dystans. Jeśli nastolatek wybierze kolory lub meble, które Ci nie odpowiadają, pozwól mu na eksperymenty i pamiętaj, że z pomocą przychodzą wyszukiwarki internetowe, takie jak FAVI.pl, gdzie szybko porównasz ofertę z wielu sklepów internetowych w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.