W piątek, 24 maja br. poznaliśmy laureatów Nagrody Przewroty, która przyznawana jest za najbardziej nowatorskie i śmiałe działania, zmieniające edukację. W kategorii lokalnej zwyciężyło Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim, czyli wyjątkowe multidyscyplinarne pracownie naukowe i artystyczne dla dzieci i młodzieży z powiatu wodzisławskiego.
Nagroda za nowatorskie inicjatywy edukacyjne
Znamy już laureatów Nagrody Przewroty, którą Centrum Nauki Kopernik przyznało za najbardziej nowatorskie i śmiałe działania, zmieniające edukację.
W kategorii ogólnopolskiej zwyciężył Instytut Dobrej Śmierci, a lokalnej - Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim. Nagrodę odberała dr Emilia Kopiec, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Jury nagrodziło dwie bardzo różniące się od siebie inicjatywy. Pierwsza z nich powstała z myślą o dorosłych i konieczności radzenia sobie z emocjami. Druga pozwala dzieciom zdobywać praktyczne umiejętności i zmienia szkołę.
Nagrodę specjalną otrzymał Janusz Laska - pomysłodawca i inicjator programu Klub Młodego Odkrywcy.
Laureaci otrzymali autorskie statuetki, stworzone przez Centrum Nauki Kopernik oraz nagrody finansowe w wysokości 20 tys. złotych.
Przewroty przyznawane są w dwóch kategoriach:
- lokalnej - dotyczącej inicjatyw skierowanych do lokalnych społeczności (np. uczniów konkretnej szkoły, mieszkańców osiedla, dzielnicy, wsi, miasta), które mają oddziaływanie na konkretną, policzalną społeczność;
- ogólnopolskiej - dotyczącej inicjatyw skierowanych do szerokiego grona odbiorców i obejmującej swoim zasięgiem społeczność ponadlokalną.
Nagroda Przewroty
Statuetka, którą otrzymali laureaci podkreśla stojącą za nagrodą ideę. Przewroty nawiązują do odkrycia Mikołaja Kopernika, które - choć zupełnie zmieniło obraz świata - uznanie społeczne i akceptację zyskiwało powoli. Niektóre zmiany wymagają cierpliwości i czasu. Twórcom innowacji również rzadko kiedy udaje się od razu osiągnąć cel. Muszą wykazać się uporem i niezłomnością, pokonać wiele przeszkód, podjąć niezliczone próby, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. To właśnie symbolizuje statuetka. Na pierwszy rzut oka nie można ustawić jej tak, by zachowywała się stabilnie. Kiedy w końcu - po kilku eksperymentach - to się udaje, efekt jest zachwycający.
Wodzisławskie Oświatowe Centrum Nauki i Techniki
To multidyscyplinarne pracownie naukowe i artystyczne dla dzieci i młodzieży z powiatu wodzisławskiego. Inicjatywa działa w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 i rozwija umiejętności oraz kompetencje nieujęte w programie szkolnym. Obecnie na Oświatowe Centrum Nauki i Techniki składają się pracownie: mechatroniczna, stolarska, modelarska, krawiecka, ceramiki i rękodzieła (od tego roku również fusingu, czyli wytopu szkła), artystyczna (malarstwa, rysunku i fotografii), kinowa oraz sensoryczno-plastyczna dla przedszkolaków.
Angażujące, przemyślane przestrzenie zostały stworzone, by umożliwić dzieciom i młodzieży uczenie się przez doświadczenie i samodzielne działanie pod kierunkiem wykwalifikowanych nauczycieli w danej dziedzinie. Do pracowni co tydzień przychodzą klasy 4-8 z wszystkich wodzisławskich szkół. Dzięki stałemu harmonogramowi zajęć nauczyciele mają możliwość realizacji zajęć w trybie nauczania projektowego (4 dni nauki stacjonarnej i piąty dzień projektowy na zajęciach w Centrum) i łączenia przedmiotów w celu omówienia jakiegoś zagadnienia.