Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Ostre zapalenie ucha środkowego - jak je wyleczyć?

  • Dodano: 2017-12-14 14:30

Jedną z najbardziej uciążliwych i najboleśniejszych dolegliwości narządu słuchu jest ostre zapalenie ucha środkowego.

Dowiedz się jak rozpoznać zapalenie ucha, jakimi objawami charakteryzuje się ta choroba i co zrobić, aby szybko i skutecznie sobie z nią poradzić. Poznaj sprawdzone sposoby na zapalenie ucha środkowego.


Nie jest tajemnicą, że przewody słuchowe są szczególnie narażone atak bakterii i wirusów, ze względu na swoją specyficzną budowę. Połączenie ucha środkowego z nosem sprawia, że wiele dolegliwości układu oddechowego ma swoje bezpośrednie przełożenie na stany zapalne i inne dolegliwości uszu. Klasycznym przykładem jest uczucie zatkanych uszu przy zapaleniu zatok. Większość infekcji ma charakter bakteryjny, dlatego tylko wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwoli zażegnać problem. Nie inaczej jest w przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego. Choroba ta przejawia się poprzez typowe objawy, do których należy zaliczyć m.in.: pulsujący, intensywny ból ucha, ropienie uszu i wycieki wydzieliny, znaczące pogorszenie się słuchu, a także uczucie rozpierania, powodowane wzrostem ciśnienia. Często zapaleniu ucha środkowego towarzyszy także gorączka, która może wynosić nawet 40 stopni. Tak istotnych objawów z pewnością nie należy lekceważyć, dlatego podjęcie jak najszybszych kroków w celu wyleczenia będzie bardzo wskazane.
 

Objawy zapalenia ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego najczęściej atakuje małe dzieci z uwagi na fakt, że ich struktury anatomiczne nie są jeszcze w pełni wykształcone. Ułatwia to zadanie bakteriom, które z górnych dróg oddechowych przedostają się do ucha środkowego, gdzie dochodzi do zakażenia i rozwoju infekcji. W przypadku dzieci mogą występować podobne objawy co u osób dorosłych, jednak niepokojące mogą być również takie zachowania jak: niechęć do ssania czy częste sięganie rączką do zakażonego ucha. Chorobie mogą towarzyszyć także biegunka i wymioty. Więcej o objawach i leczeniu zapalenia ucha przeczytasz się na http://zamiastl4.pl/ostre-zapalenie-ucha-srodkowego-jak-je-wyleczyc/.

W celu zdiagnozowania zapalenia ucha należy wykonać badanie otoskopowe, polegające na umieszczeniu w uchu wziernika. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, co ma szczególne znaczenie dla najmłodszych pacjentów. Aby wyleczyć ostre surowicze zapalenie ucha środkowego, często wystarczy stosować specjalistyczne krople przepisywane przez lekarza. Jeśli jednak po kilku dniach nie będzie poprawy lub jeśli zapalenie ucha środkowego dotyczy dziecka poniżej 6 miesięcy życia, konieczny może okazać się antybiotyk.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.