Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Odbyły się uroczystości upamiętniające Marsz Śmierci

  • Dodano: 2016-01-20 11:30
We wtorek, 19 stycznia, odbyła się tradycyjna już w Wodzisławiu Śląskim ceremonia, będąca hołdem dla wszystkich ofiar Marszu Śmierci i więźniów politycznych. Mimo że od tragicznych wydarzeń minęło już 71 lat, wspomnienia nadal pozostają żywe w pamięci ocalałych, ich rodzin oraz bliskich.
 
 
Najpierw odbyła się msza święta w kościele pw. WNMP przy wodzisławskim Rynku. Stamtąd zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele Urzędu Miasta, starostwa powiatowego, radni miejscy i powiatowi, posłowie i senatorowie na Sejm RP oraz przedstawiciele Zarządu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Wiezień i Obozów Koncentracyjnych Okręgu Katowice, udali się na Górę Piaskową w Wodzisławiu Sląskim.
 
 
Nie zabrakło również złożenia symbolicznych biało-czerwonych wiązanek kwiatów, które uczestnicy składali przy zbiorowym grobie tych, dla których Marsz Śmierci był ostatnią drogą…
 
 
O tym, że należy pamiętać o ofiarach tego bestialskiego marszu mówiła także prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręgu Katowice, przywołując słowa poety Franciszka Fenikowskiego:
 
 
O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie.
 
Los nasz dla Was ma być przestrogą, nie legendą.
 
Bo jeśli ludzie zamilkną, głosy wołać będą.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.