Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

"O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie..."

  • Dodano: 2014-01-17 11:45

16 stycznia w Wodzisławiu Śląskim odbyły się uroczystości upamiętniające bestialsko pomordowanych uczestników Marszu Śmierci. Ta mordercza tułaczka dziesiątek tysięcy więźniów oświęcimskiego obozu koncentracyjnego miała miejsce w styczniu 1945 roku. Wodzisław Śląski był jej miejscem docelowym.

W wodzisławskich obchodach 69. rocznicy tragicznych wydarzeń wzięło udział wielu gości. Najpierw uczestniczyli w mszy świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha w intencji mieszkańców powiatu wodzisławskiego poległych w obozach zagłady w czasie II wojny światowej. W południe uczestnicy obchodów zebrali się na Cmentarzu Ofiar Oświęcimskich. Zaproszeni goście, delegacje i byli więźniowie obozów zagłady uhonorowali poległych kwiatami złożonymi pod pomnikiem. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, związków byłych więźniów oświęcimskich i kombatantów, duchowieństwa oraz uczniowie ZS nr 2. Czesława Danuta Koneczna, Prezes Zarządu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręgu Katowice, przypomniała wszystkim o najsłynniejszej i najtragiczniejszej ewakuacji z obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.

- Upokorzeni, odarci ze wszystkiego więźniowie byli wówczas tylko sztywnymi numerami. Zbierając się tutaj corocznie dowodzimy jednak, że więźniowie obozów koncetracyjnych byli ludźmi takimi samymi jak inni, zasługującymi na szacunek – mówiła była więźniarka, dając wzruszające świadectwo tragicznych wydarzeń sprzed lat. - Chciałam serdecznie podziękować prezydentowi Wodzisławia i całej wodzisławskiej społeczności za niegasnącą pamięć o nas, ofiarach hitlerowskich zbrodni. Wasza pamięć pozwala żyć wspomnieniom o pomordowanych – dodała pani Czesława.

Obowiązkiem nas współczesnych jest nie tylko pamięć o tragicznych ofiarach, ale również przekazywanie młodemu pokoleniu zapisów kart historii. - Serdecznie dziękuję Państwu za świadectwo. Dla nas jest ono najważniejsze. To ono pokazuje nam prawdziwą głębię ludzkiego dramatu, który rozegrał się na naszej ziemi kilkadziesiąt lat temu – mówił podczas uroczystości na Cmentarzu Ofiar Oświęcimskich Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta miasta.

Niezwykle wzruszającą uroczystość, przepełnioną bolesnymi, wciąż żywymi wspomnieniami, dopełnił wiersz tradycyjnie odczytany przez jedną z byłych więźniarek, autorkę, która co roku gości w naszym mieście, by uczcić pamięć współwięźniów.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.