Ostatnie wahania temperatur sprawiają, że lód na zbiornikach wodnych jest niepewny. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki są niebezpieczne.
Zimowa sceneria może zwieść
Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki kuszą miłośników zimowych zabaw, ale ostatnie wahania temperatur sprawiają, że lód na zbiornikach wodnych jest wyjątkowo niepewny i niebezpieczny. Brak ostrożności, nadzoru nad dziećmi i lekkomyślność mogą prowadzić do tragedii. Służby apelują: nie wchodźmy na lód!
Czy lód jest bezpieczny? Nigdy nie ma pewności
Należy pamiętać, że nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych zbiornikach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą potrafiły wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne, nawet przy bardzo dużym mrozie. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całej powierzchni. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.
Co zrobić, gdy lód się załamie?
Każda sekunda ma znaczenie! Jeśli pod kimś załamie się lód:
- Należy zachować spokój, rozłożyć ręce i próbować wpełznąć na lód.
- Nie wolno biec w kierunku poszkodowanego – lód może pęknąć również pod ratującym.
- Najlepiej podać mu gałąź, szalik lub linę, ale nie podchodzić zbyt blisko.
- Jeśli nie jesteśmy w stanie pomóc, natychmiast wezwijmy służby ratunkowe – numer 112.