Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Nabór do programu "Aktywny samorząd"

  • Dodano: 2022-05-11 07:00, aktualizacja: 2022-05-10 20:10

We wtorek, 1 marca br. rozpoczął się nabór w pilotażowym programie "Aktywny samorząd" skierowanym do osób z niepełnosprawnościami.

Jaka pomoc i dla kogo?

Program skierowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. W ramach programu można uzyskać np. pomoc w uzyskaniu prawo jazdy, zakupie i montaży specjalistycznego oprzyrządowania do samochodu, pomoc w zakupie i konserwacji sprzętu komputerowego oraz oprogramowania niezbędnego do komunikowania się z otoczeniem, jak również dofinansowanie do zakupu nowego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, protez kończyn na co najmniej III poziomie jakości, a nawet skutera inwalidzkiego.

Z programu można pozyskać również wsparcie na pobyt dziecka, osoby o znacznej czy umiarkowanej niepełnosprawności w przedszkolu czy innym miejscu opieki w celu zapewnienia rodzicowi możliwości pracy.

Odrębnym wsparciem jest pomoc w zdobyciu lepszego wykształcenia w szkole policealnej, w kolegium, w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktorskie albo doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym/dziennym lub niestacjonarnym/wieczorowym/zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu), a także do osób, które przewód doktorski otworzyły poza studiami doktoranckimi.

Celem głównym programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Jak składać wnioski?

Wnioski można składać w formie elektronicznej w systemie SOW, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim (ul. Wałowej 30, budynek dawnego szpitala powiatowego na Starym Mieście) oraz drogą pocztową.

Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy mogą korzystać w systemie z różnych form pomocy w zakresie złożenia wniosku: kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pracownika PFRON w punktach informacyjnych SOW, zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON.

Termin przyjmowania wniosków

  • Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2022 roku.
  • Moduł I: nabór wniosków od 1 marca do 31 sierpnia 2022 roku.
  • Moduł II (zdobycie wykształcenia na poziomie wyższym): nabór wniosków od 1 marca 2022 r. do:

10 października 2022 roku - dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2022/2023.

Szczegółowe informacje dotyczące programu Aktywny Samorząd można uzyskać na stronie internetowej PFRON.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również