Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

"Misie i dzieci toną po cichu" - bezpieczeństwo nad wodą

  • Dodano: 2020-07-16 09:00

"Misie i dzieci toną po cichu" to akcja prewencyjna, której celem jest poświęcenie szczególnej uwagi dzieciom, które podczas wakacji aktywnie korzystają z wolnego czasu, szczególnie nad wodą.

Lato w pełni, właśnie rozpoczęły się wakacje. Upalne dni i sprzyjające warunki atmosferyczne zachęcają do korzystania z kąpieli. Większość dzieci spędzi ten czas na wsi, w pobliżu jezior, stawów czy pobliskich zalewów. Z pewnością część dzieci wybierze się wraz z opiekunami nad polskie morze, lub za granicę. Wiele dzieci pozostanie w te wakacje w domach, pomagając swoim rodzicom w gospodarstwach. Warto jednak pamiętać, aby każde dziecko, niezależnie od tego, gdzie spędzi wakacje,  znało zasady bezpiecznego zachowania zwłaszcza w pobliżu wody. Częste rozmowy pozwalające ustalić proste zasady, co można, a czego nie można robić, aby uniknąć wypadków, pobudzają wyobraźnię u dziecka i zwiększają jego czujność.

Dzieci często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń

Maluchy nie czują strachu przed wodą, zwykle nie są świadome potencjalnych zagrożeń, motywuje je zachwyt, nadmierna ciekawość i chęć popisania się przed rówieśnikami. Mając to na uwadze, należy zadbać o dzieci bawiące się w pobliżu akwenów wodnych, zapewniając im nadzór bądź opiekę osób dorosłych.

Statystyki policyjne podają, że w polskich wodach dochodzi do utonięcia blisko pół tysiąca osób dorosłych i dzieci. Warto również przestrzec, że w naszym kraju utonięcie to trzecia pod względem policyjnych statystyk przyczyna śmierci dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Co jest przyczyną?

Niezmiennie, co roku główną przyczyną tragedii w polskich akwenach jest nieuwaga, lekceważenie zasad bezpieczeństwa i alkohol, a w przypadku dzieci dochodzi jeszcze brak nadzoru ze strony dorosłych. Nie zawsze starsi opiekunowie potrafią zauważyć tonące dziecko, bo ono zwykle nie krzyczy, tonie w ciszy i nawet osoby będące w pobliżu mogą nie zauważyć, że coś złego się dzieje. Z perspektywy zwykłego obserwatora różnica między wygłupami w wodzie, zabawą a walką o życie może być niezauważalna. Nie należy zatem lekceważyć pracy i pouczeń ratowników, którzy dzięki doświadczeniu potrafią czasem w ostatniej chwili zapobiec tragedii.

Często popełnianym błędem jest wbieganie do wody po dłuższym przebywaniu na słońcu. Ciało jest rozgrzane, a woda zimna. Dochodzi do szoku termicznego i nawet zdrowy, świetnie pływający człowiek może utonąć. Szczególnie, jeśli spożywał alkohol przed lub w trakcie kąpieli.

Niestety zdarza się również, że rodzice spędzając czas wolny nad wodą i opiekując się dziećmi, spożywają alkohol, co znacznie przyczynia się do osłabienia uwagi i zmniejszenia kontroli nad dziećmi, które w tym czasie beztrosko bawią się w wodzie.

Dlatego, tak ważne jest promowanie tego typu akcji prewencyjnych. Hasło przewodnie „Misie i dzieci toną po cichu” ma zwrócić uwagę na liczne zagrożenia, zwiększyć czujność i świadomość osób przebywających na obszarach wodnych oraz opiekujących się osobami małoletnimi, a przede wszystkim zachęcić do zachowania zasad zdrowego rozsądku.

Najważniejsze przecież jest, by wakacje były pełne wyłącznie dobrych wspomnień, a żeby tak było, warto kierować się podstawową zasadą bezpieczeństwa: Piłeś? Nie wchodź do wody! Opiekujesz się dziećmi? Nie pij! – zaapelował dyrektor OR KRUS w Częstochowie Piotr Dobosz. Jednocześnie zaznaczył, że idea rozpoczętej kampanii będzie propagowana w prewencyjnej działalności KRUS.

"Misie i dzieci toną po cichu" - bezpieczeństwo nad wodą

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również