Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Mieszkańcy mogą uzyskać nawet 100 procent dopłaty do pomp ciepła!

  • Dodano: 2024-03-22 10:45, aktualizacja: 2024-03-22 16:26

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku ogłasza nabór do projektu grantowego wspierającego rozwój odnawialnych źródeł energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Przewidziano 119 grantów

Wnioski o grant można składać od 8 kwietnia do 8 maja br. Projekt przeznaczony jest dla  mieszkańców miasta i gmin Subregionu Zachodniego. Dla Rybnika przewidzianych zostało 119 grantów. Możliwe dofinansowanie do pomp ciepła: zwrot do 100% kosztów

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Na co można uzyskać grant?

W ramach Projektu można uzyskać grant na zwrot kosztów związanych z wymianą kotła węglowego na powietrzną pompę ciepła.

Jaka jest wysokość grantu?

Do 100% kosztów netto związanych z montażem pompy ciepła. Maksymalna możliwa kwota grantu to 45 000 zł.

Kto może ubiegać się o grant?

Z grantu będą mogli skorzystać właściciele/współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych na terenie gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego tj.:  Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Godów, Gorzyce, Jastrzębie-Zdrój, Jejkowice, Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Lubomia, Lyski, Marklowice, Mszana, Nędza, Pietrowice Wielkie, Pszów, Racibórz, Radlin, Rudnik, Rybnik, Rydułtowy, Świerklany, Wodzisław Śląski, Żory.

Czy są jakieś ograniczenia dostępności do grantu?

Energia cieplna wyprodukowana przez pompę ciepła musi być zużywana wyłącznie na własne potrzeby gospodarstw domowych i nie może być wykorzystywana na potrzeby działalności rolniczej oraz działalności gospodarczej. Ilość dostępnych grantów jest ograniczona ilościowo. Należy zapoznać się z treścią Regulaminu oraz załącznikami do ogłoszenia (publikujemy poniżej).

W jaki sposób wypłacany jest grant?

Grant jest wypłacany jako zwrot poniesionych przez mieszkańca kosztów które poniósł po podpisaniu umowy grantowej.  

Jak ubiegać się o przyznanie grantu?

  • Należy skompletować wymaganą dokumentację do wniosku o przyznanie grantu.  Należy między innymi dokonać weryfikacji technicznej budynku na własny koszt w celu doboru pompy ciepła do budynku. Karta weryfikacji budynku jest załącznikiem do Regulaminu. Potrzebne będą także księga wieczysta budynku oraz deklaracja CEEB.
  • Dokumenty w formie papierowej należy złożyć osobiście w siedzibie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Należy posiadać ze sobą dokument tożsamości.
  • Po złożeniu wniosków odbywać będzie się weryfikacja dokumentów. Ogłoszenie wyników naboru będzie dostępne na stronie  htttps://www.grantyoze.subregion.pl

Terminy i sposób składania wniosków

Nabór prowadzony będzie w okresie od 8 kwietnia do 8 maja 2024 roku. Wnioskodawcy będą przyjmowani w siedzibie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, ul. Rudzka 13C, Kampus, budynek z zegarem  – w godzinach:

  • poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki 9.00 – 14.00,
  • środy od 12.00 do 17.00.

Więcej informacji

Informacje dotyczące naboru można uzyskać wysyłając e-mail na adres grantyoze@subregion.pl,  telefonicznie 32 42 22 446 wew. 4 lub 6, lub osobiście w Biurze Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również