Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Ławeczki z mozaiką stanęły przy WCK

  • Dodano: 2022-03-18 07:00, aktualizacja: 2022-03-17 20:38

Przed Wodzisławskim Centrum Kultury pojawiły się dwie ławeczki zdobione mozaiką ceramiczną autorstwa Karoliny Gajewskiej, która w WCK od wielu lat prowadzi zajęcia plastyczne i ceramiczne w ramach koła Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA.

Karolina Gajewska to artystka, plastyk, pedagog. Specjalizuje się w wielu technikach plastycznych od malarstwa, poprzez grafikę, biżuterię, rzeźbę po ceramikę. Od lat prowadzi w Wodzisławskim Centrum Kultury koło plastyki i ceramiki ucząc dzieci, młodzież oraz dorosłych plastycznego kunsztu. W WCK odpowiada również za wystawy w Galerii Niebanalnej, która znajduje się w małym holu na dolnej kondygnacji WCK.

Pomysł na wykonanie mozaiki zrodził się na początku zeszłego roku, a inspiracją była wielkoformatowa praca znajdująca się od lat na głównej ścianie budynku oraz prace hiszpańskiego artysty z Barcelony, Gaudiego.

- Chcieliśmy wpuścić odrobinę koloru i sztuki w otoczenie Wodzisławskiego Centrum Kultury. Ławeczki znakomicie wpisują się w krajobraz wokół, czyniąc go oryginalnym i atrakcyjnym. Nie bez przyczyny ławeczki czekały na swój montaż do marca, chcieliśmy bowiem wpuścić trochę barw i świeżości w zbliżającą się wiosnę. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce miłych spotkań i rozmów o kulturze, sztuce i nie tylko - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektorka Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Mozaika była niezwykle pracochłonnym dziełem, którego wykonanie zajęło kilka miesięcy. Złożona jest z niespełna tysiąc małych elementów, tworzonych, szkliwionych, wypalanych i składanych w pracowni plastycznej w WCK. Grafika nawiązuje do dwóch skrajnie od siebie różnych pór roku, lata i zimy, symbolizujących zmiany w przyrodzie oraz spotkanie dwóch żywiołów, ognia i lodu

- Przygotowanie mozaiki było dla mnie nie lada wyzwaniem. Od lat zajmuje się ceramiką i mam na swoim artystycznym koncie kilka mozaik, ale jeszcze nigdy nie wykonywałam pracy w tak dużym formacie. Jestem dumna z efektu końcowego i mam nadzieję, że długo będzie cieszył oko Wodzisławian. Dziękuje Marcie Gajewskiej, Tomaszowi Paszendzie, Marlenie Rduch, Katarzynie Brzozie, uczestnikom koła ceramicznego i plastycznego z WCK, którzy włożyli swój nieoceniony wkład w pomoc przy składania elementów w całość. Dziękuję również pracownikom technicznym WCK za montaż mozaiki na ławkach - przyznaje skromnie autorka pracy, Karolina Gajewska.

Z relacji osób, które już mogły zobaczyć ławeczki wiadomo, że zachwyca każdego. Żadne inne miasto, takiego dzieła nie ma u siebie, tym bardziej wodzisławianie są dumni, że to właśnie tutaj powstała tak oryginalna instalacja.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również