Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Karta EKUZ - jak to działa?

  • Dodano: 2021-03-30 15:30, aktualizacja: 2021-04-02 14:55

Zagraniczne wyjazdy zawsze są w pewnym stopniu ryzykowne ze względu na nieprzewidywalność tego, co może Cię spotkać. Dodatkowym utrudnieniem jest bariera językowa oraz brak znajomości konkretnej kultury. Ludzie wszędzie zachowują się nieco inaczej i to może powodować pewne problemy. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jak dokładnie działa karta EKUZ i jak wykorzystać ją w praktyce.

Dlaczego potrzebujesz EKUZ na zagranicznym wyjeździe?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który pomimo tego, że nie jest obowiązkowy, powinien być rekomendowany każdemu, kto wyjeżdża poza granice Polski. Dzięki karcie będziesz mógł skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej w takim samym stopniu, jak obywatele kraju, do którego się udałeś. Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu: https://ekuz.com.pl/ Pamiętaj jednak, że nie wszystkie usługi są finansowane przez EKUZ. W ramach karty nie licz na pokrycie kosztów:

  • planowanych zabiegów,

  • pomocy w prywatnych placówkach,

  • zabiegów, które nie są koniecznością,

  • transportu medycznego do kraju,

  • transportu zwłok,

  • ubezpieczenia OC,

  • rekompensaty z powodu opóźnionego

  • rekompensaty z powodu zagubionego bagażu,

  • ratownictwa.

Nie tylko przywileje

Posiadacze karty EKUZ muszą mieć na względzie, że są w Europie kraje (Francja, Austria), w których pacjenci biorą na siebie część kosztów wynikających z wizyty lekarskiej lub przeprowadzenia badań i zabiegów. Zazwyczaj jest to około 30% wartości całej usługi medycznej.

Miałeś wypadek poza granicami Polski? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Po pierwsze nie panikuj i postaraj się zebrać myśli. Poniżej znajdziesz krok po kroku opisaną procedurę, która doprowadzi Cię do zbadania przez lekarza i diagnozy urazu.

  1. Sprawdź, gdzie w pobliżu Twojego miejsca pobytu znajduje się placówka medyczna, która ma podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Pamiętaj, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie działa w prywatnych klinikach.

  2. Gdy już wybrałeś przychodnię, udaj się do niej. Weź ze sobą kartę EKUZ i dowód osobisty. Bez tych dwóch dokumentów nie zostaniesz obsłużony. Pracownicy placówki muszą sprawdzić, czy na pewno są formalne podstawy do tego, by udzielić Ci pomocy medycznej.

  3. Jeśli weryfikacja Ciebie jako członka programu EKUZ przebiegnie bez problemu, otrzymasz pomoc medyczną. Tak jak wspominaliśmy wyżej, niektóre procedury medyczne będą wymagać byś do nich dopłacił, ze względu na ograniczony zakres działania karty EKUZ.

Ile kosztuje wyrobienie karty EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest całkowicie darmowa. Wystarczy tylko, że złożysz wniosek w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Możesz również wysłać dokument pocztą lub przez e-mail. Jeśli posiadasz aktywne konto ePUAP skorzystać ze Skrzynki Podawczej i wygodnie dostarcz wniosek prosto do wybranego NFZ-u. W sytuacji, gdy nie wiesz, gdzie udać się po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w Rybniku, wejdź na: http://ekuz.com.pl/ekuz-w-rybniku/. Terminy rozpatrywania wniosku to 15 minut dla wizyty osobistej, a kilka dni przy wszystkich metodach korespondencyjnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.