Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Jak dostosować katalogowy projekt gotowy do warunków działki?

  • Dodano: 2017-02-13 17:00

Projekty gotowe to alternatywa dla projektów wykonywanych na indywidualne zlecenie inwestora. Na ich popularność wpływa relatywnie niska cena, możliwość wyboru z tysięcy dostępnych opracowań oraz termin realizacji – projekty gotowe dostępne są „od ręki”. Należy jednak pamiętać, że przed złożeniem projektu do urzędu wydającego zgodę na budowę, musimy dostosować go do warunków naszej działki.

- Projekty gotowe są zaplanowane w oparciu o standardowe warunki gruntu i polskiej strefy klimatycznej – wyjaśnia ekspert www.Moj.Dom.pl, serwisu skupiającego społeczność osób budujących według projektu katalowego. - Zanim więc złożymy projekt w urzędzie, uprawniony architekt musi dostosować wybrany projekt do warunków, jakie istnieją na naszej działce. Przede wszystkim chodzi o dostosowania fundamentów do miejscowych warunków gruntowych.

Obowiązkowa część adaptacji obejmuje także wykonanie projektu zagospodarowania działki, czyli wpisanie go w istniejącą na terenie infrastrukturę. Projekt zagospodarowania działki stanowi integralną część projektu budowlanego, który składa się wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Niekiedy obowiązkowa część adaptacji musi być rozszerzona o wymogi, które postawiła przed inwestorem gmina w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub, w przypadku jego braku, wydając decyzję o warunkach zabudowy. Warunki zabudowy mogą narzucać kąt nachylenia dachu, maksymalną wysokość budynku czy odległość od granicy działki. To ostatnie może czasem wymagać usunięcia lub przesunięcia okien i drzwi. Dostosowanie projektu do warunków zabudowy jest niezwykle istotne, bowiem jeśli projekt będzie od nich odbiegał – nie otrzymamy zgody na budowę.



Dodatkowe zmiany w projekcie

Na etapie adaptacji inwestor może również zlecić architektowi dodatkowe zmiany, które dostosują projekt do jego oczekiwań. Mogą to być modyfikacje drobne takie jak np. likwidacja ścianki działowej czy zmiana funkcji niektórych pomieszczeń bądź znacznie bardziej wymagające, jak podwyższenie ścianki kolankowej,zmiana pokrycia dachu czy nawet całej technologii budowy.

- Warto pamiętać, że nawet zmiana pokrycia dachu, np. z blachodachówki na dachówkę ceramiczną, wymaga konsultacji architekta z konstruktorem. Ze względu na ciężar pokrycia, konieczne będą bowiem przekształcenia w konstrukcji więźby dachowej, np. zwiększenie jej nośności. Ponownych przeliczeń konstrukcyjnych wymaga również doprojektowanie bądź rezygnacja z okien dachowych – wymienia ekspert www.Moj.Dom.pl. – Trudne prace adaptacyjne mogą znacząco podwyższyć koszt adaptacji. Warto też i o tym pamiętać.

Najpopularniejsze zmiany dotyczą:

  • użycia innych materiałów konstrukcyjnych w stropach i ścianach (w tym zmiana warstw ścian zewnętrznych)
  • użycia innych materiałów izolacyjnych i wykończeniowych
  • przesunięcia przewodów kominowych
  • lokalizacji, liczby, wielkości oraz kształtu i rodzaju okien (w tym okien dachowych) oraz drzwi
  • przesunięcia lub likwidacji ścian działowych
  • wysokości ścianki kolankowej
  • funkcji pomieszczeń
  • likwidacji lub doprojektowania balkonów
  • likwidacji lub doprojektowania wykusz, ganku, ogrodu zimowego itp.
  • likwidacji lub doprojektowania garażu
  • podpiwniczenia (całkowitego lub częściowego)
  • instalacji c.o., wod. kan., gazowej i elektrycznej

Jak będzie wyglądał dom według projektu?

- Nasi czytelnicy bardzo często pytają o zdjęcia z realizacji domu według projektu, którym są zainteresowani – mówi ekspert z portalu społecznościowego www.Moj.Dom.pl. - I choć gotowe projekty posiadają profesjonalne wizualizacje, to jednak dopiero zdjęcie z budowy pozwala zobrazować sobie, jak będzie wyglądał dom. Na zdjęciach z budowy widać zmiany, na jakie zdecydowali się inwestorzy. I modyfikacje te często są inspiracją dla kolejnych osób budujących – tylko teoretycznie - ten sam projekt.

Przeglądanie zdjęć z budowy może uchronić osoby planujące dopiero budowę przed częstymi błędami, popełnianymi na etapie adaptacji.

- Bardzo popularną zmianą, mającą na celu powiększenie powierzchni użytkowej poddasza, jest zlecenie podwyższenia wysokości ścianki kolankowej – wyjaśnia ekspert. - Pamiętajmy jednak również, że wyższa ścianka kolankowa to i wyższy poziom okapu dachu, co zdecydowanie zmienia proporcje domów. Wybrany przez nas projekt domu z poddaszem, po wybudowaniu może wyglądać jak zwykły dom piętrowy.

Źródło: Pracownia-projekty.dom.pl - gotowe projekty domów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.