Otwarto pracownię muzyczną w Oświatowym Centrum Nauki, Techniki i Sztuki, które jednocześnie zmieniło nazwę. W nowej przestrzeni odbywać się będą zajęcia muzyczne dla uczniów z wodzisławskich szkół podstawowych, ale nie tylko. Sala będzie także wykorzystywana m.in. przez dzieci uczestniczące w zajęciach Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1.
Wyjątkowa uroczystość z udziałem ważnych gości
W uroczystości udział wzięli m.in. Grzegorz Hajduczek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, przedstawiciele Centrum Nauki Kopernika - Robert Firmhofer, dyrektor naczelny, dr Katarzyna Młynek, zastępczyni dyrektor programowej ds. edukacji i komunikacji naukowej i dr Ilona Iłowiecka-Tańska, zastępczyni dyrektor programowej ds. innowacji, a także szkoły partnerskie współpracujące z Ognieskiem Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim (m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim) oraz sponsorzy, w tym firma Capek, Euroclas, Eko-Oka, Pol-Eko i Prevac.
Nagroda Przewroty wsparła rozwój Oświatowego Centrum Nauki i Techniki
Przypominamy, że 24 maja br. poznaliśmy laureatów Nagrody Przewroty, która przyznawana jest za najbardziej nowatorskie i śmiałe działania, zmieniające edukację. W kategorii lokalnej zwyciężyło Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim, czyli wyjątkowe multidyscyplinarne pracownie naukowe i artystyczne dla dzieci i młodzieży z powiatu wodzisławskiego. Laureaci otrzymali wówczas autorskie statuetki, stworzone przez Centrum Nauki Kopernik oraz nagrody finansowe w wysokości 20 tys. złotych. Nowo powstała pracownia muzyczna została sfinansowana właśnie z tych środków.
Centrum Nauki, Techniki i Sztuki – multidyscyplinarne przestrzenie dla młodzieży
Inicjatywa działa w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 i rozwija umiejętności oraz kompetencje nieujęte w programie szkolnym. Obecnie na Oświatowe Centrum Nauki, Techniki i Sztuki składają się pracownie: mechatroniczna, stolarska, modelarska, krawiecka, ceramiki i rękodzieła (od tego roku również fusingu, czyli wytopu szkła), artystyczna (malarstwa, rysunku i fotografii), kinowa, fizyczno-chemiczna, muzyczna oraz sensoryczno-plastyczna dla przedszkolaków.
Angażujące, przemyślane przestrzenie zostały stworzone, by umożliwić dzieciom i młodzieży uczenie się przez doświadczenie i samodzielne działanie pod kierunkiem wykwalifikowanych nauczycieli w danej dziedzinie. Do pracowni co tydzień przychodzą uczniowie klas 4-8, a także 5 i 6-latki z wodzisławskich przedszkoli. Dzięki stałemu harmonogramowi zajęć nauczyciele mają możliwość realizacji zajęć w trybie nauczania projektowego (4 dni nauki stacjonarnej i piąty dzień projektowy na zajęciach w Centrum) i łączenia przedmiotów w celu omówienia jakiegoś zagadnienia. Od listopada Oświatowe Centrum Nauki, Techniki i Sztuki zamierza skierować swoją ofertę zajęciową do szkół spoza Wodzisławia Śląskiego.