Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Fosforany spożywcze - popularny dodatek do żywności

  • Dodano: 2018-05-30 14:45

Różnego rodzaju substancje spożywcze oznaczone symbolem E są niezmiennie obecne w gospodarstwach domowych. Tak samo, jak ze wzmacniaczami smaku, które pozwalają czerpać przyjemność z jedzenia, Twoich ulubionych produktów.

Symbol E nie zawsze oznacza truciznę

Za każdym razem, gdy wychodzisz na zakupy, to widzisz na etykiecie symbole E. W Twojej głowie pewnie pojawia się komunikat, że podajesz truciznę swojej rodzinie. Jednak nie każdy symbol E oznacza pewną śmierć. Może Cię to zdziwi, ale spożywanie niektórych E może być nawet korzystne dla zdrowia.

Chemiczne dodatki do żywności

Lista chemicznych dodatków do żywności zawiera kilkaset różnego typu związków. Można je podzielić między innymi na barwniki, konserwanty lub emulgatory. Używanie wielu z nich jest surowo zabronione w państwach Unii Europejskiej na względu na ich bardzo niekorzystne działanie na organizm ludzki. Na tej liście są jednak i takie symbole E, które mimo bardzo obcej dla konsumentów nazwy, są po prostu witaminami. Można tu wymienić na przykład E101, czyli witaminę B2 lub E300, czyli dobrze znaną wszystkim witaminę C.

Fosforany spożywcze – blisko spokrewnione z E

W skład wymienionych właśnie związków E wchodzą też różnego typu fosforany spożywcze. Można do nich zaliczyć między innymi kwas fosforowy, czyli E 338, fosforany sodu, czyli E339, fosforany potasu, czyli E 340, fosforany wapnia, czyli E341 albo fosforany magnezu, czyli E343.

Gdzie wykorzystuje się fosforany spożywcze?

Mają one bardzo różnorodne zastosowanie w przemyśle spożywczym. Bardzo często używa się ich, aby przedłużyć termin ważności produktu. Z cennych właściwości, jakie mają fosforany spożywcze, głównie korzystają  przetwórnie różnego rodzaju mięs. Jeżeli prowadzisz tego rodzaju działalność, to wejdź i sprawdź, co mają do zaoferowania dystrybutorzy dodatków do żywności. Zanim fosforany spożywcze zostały odkryte, to wędliny konserwowano używając soli. Aktualnie została ona wyparta przez fosforany spożywcze.

Jakie działanie mają fosforany spożywcze?

Fosforany spożywcze są odpowiedzialne nie tylko za konserwację żywności, ale również za wiązanie wody w czasie obróbki termicznej. Znaczy to, że szynka z fosforanami spożywczymi ma mniej mięsa. Woda wiązana za pomocą fosforanów spożywczych zwiększa wagę produktów.

Fosforany spożywcze – nie tylko do mięsa

Musisz mieć świadomość, że fosforany spożywcze stosuje się też w innych produktach spożywczych. Poza wędlinami i mięsami są one również dodawane do produktów nabiałowych. Mleko, śmietana i sery zawierają fosforany spożywcze. W tych produktach mają działanie korzystne dla zdrowia, ponieważ są odpowiedzialne za obniżenie zawartości soli w serach. Co więcej podnoszą ilość potasu. Zbyt wiele soli w organizmie może skutkować nadciśnieniem tętniczym, wzrostem wagi, osteoporozą albo nowotworem żołądka. Fosforany spożywcze pomagają wyrównać poziom kwasowości konkretnego produktu. Poziom fosforanów spożywczych w produkcie jest określony przez normy europejskie i w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.