Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Działania "Pieszy". Podsumowanie akcji wodzisławskiej drogówki

  • Dodano: 2023-02-24 06:30, aktualizacja: 2023-02-23 21:30

Wodzisławska drogówka prowadziła na drogach powiatu działania własne pn. "Pieszy". Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Podczas działań wykorzystywany było Ruchome Stanowisko Dowodzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

We wtorek na drogach powiatu wodzisławskiego policjanci z wodzisławskiej drogówki prowadzili działania własne pod nazwą "Pieszy". Działania były prowadzone przez cały dzień, ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, przechodzących przez oznakowane przejścia dla pieszych. Mundurowi przyglądali się zachowaniom kierujących w rejonach przejść dla pieszych. Do działań wykorzystywane było Ruchome Stanowisko Dowodzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Policjanci ujawnili 43 przypadki naruszeń prawa przez kierujących. 4 kierujących wyprzedzało na lub w rejonie przejścia dla pieszych, 25 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość, 12 dopuściło się innych nieprawidłowych zachowań w stosunku do pieszych, jeden kierujący ominął pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu i jeden nie udzielił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. W związku z tym mundurowi skierowali 4 wnioski o ukaranie do sądu, 37 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi, dwóch kierujących mundurowi pouczyli.

Kierowco, pamiętaj!

  • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki, itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice, jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Wystarczy wdrożyć te zachowania w praktyce, aby nie stwarzać zagrożenia w okolicach przejść dla pieszych i uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są mandaty karne oraz punkty karne, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na jezdnię grozi mandat 1500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również