Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Dwulatki będą szczepione

  • Dodano: 2016-04-21 11:15
Od kilku lat miasto prowadzi akcję, która ma na celu szczepienie dwulatków przeciwko meningokokom.
 
 
Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dzieli się je na wiele grup serologicznych, jednak w Polsce najczęściej występują meningokoki z grupy B i C, które stanowią przyczynę 90 proc. wszystkich zachorowań w Europie. Meningokoki z grupy C częściej wywołują epidemie i są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby menigokokowej, powodując sepsę, a co za tym idzie wiążą się z wysoką śmiertelnością. Jedyną znaną formą zapobiegania zakażeniom jest szczepienie.
 
 
Dotychczas Urząd Miasta finansował 50% kwoty szczepienia, natomiast rodziny posiadające Kartę Rodzina 3 + mogły liczyć na 100 % dofinansowanie. I tak samo będzie w tym roku.
 
 
– Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego wybrał realizatora programu zdrowotnego dotyczącego szczepień profilaktycznych dzieci zamieszkałych na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego przeciwko bakteriom meningokokowym grupy C. Jest nim NZOZ „Na Żeromskiego”, który w terminach od 1 czerwca do 30 listopada ma przeprowadzić szczepienia dzieci urodzonych w 2014 roku – wyjaśnia Anna Majdowska-Ryszka z Biura Kultury, Sportu i Zdrowia..
 
 
Stawka jednorazowa za realizację szczepienia wynosi 160 zł, łatwo więc obliczyć, że Urząd Miasta dla osób nie posiadających Kart Rodzina 3 + przeznaczy po 80 zł dofinansowania na szczepionkę. Cały program kosztować będzie 36 000 zł, z czego miasto wyłoży 18 000 zł.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.