Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Czym jest mobbing?

  • Dodano: 2020-08-29 07:00, aktualizacja: 2020-08-29 07:06

Pojęcie mobbingu jest dosyć dobrze znane. Problem jednak w tym, że zastraszany pracownik nie wie jakie prawa przysługują mu w takiej sytuacji. Jak zatem definiowany jest mobbing i jakie uprawnienia przysługują zatrudnionemu, gdy dojdzie do naruszenia jego godności lub dobrego imienia?

Prawo pracy

Mobbing jest pojęciem wynikającym z przepisów prawa pracy – na tyle istotnym, że swoje uregulowanie prawne znalazł bezpośrednio w Kodeksie pracy. Problem z uprawnieniami, które przysługują mobbowanemu pracownikowi jest taki, że z powodu niewiedzy i strachu nie wie, że może skutecznie bronić się przed swoim oprawcą (szefem lub innym pracownikiem).

Czym jest mobbing?

Zgodnie z treścią art. 943 KP, pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

Pamiętajmy, że ustawowe przesłanki mobbingu określone w powyższej regulacji muszą być spełnione łącznie i powinny być wykazane przez pracownika. Tak naprawdę to właśnie na pracowniku spoczywa ciężar udowodnienia, że wynikiem nękania był rozstrój zdrowia przesądzający o stosowanym wobec niego mobbingu.

Uprawnienia z tytułu mobbingu

Samodzielne próby rozwiązania problemu związane z mobbingiem lub dochodzenie swoich praw na drodze sądowej bez wsparcia prawnika to niezbyt trafny pomysł. Pracodawcy nierzadko dysponują odpowiednim zapleczem prawnym, który pozwala im na obronę swojego stanowiska (nawet na sali sądowej).

Każdorazowo więc sprawa związana z mobbingiem powinna być skonsultowana z doświadczonym adwokatem, który doradzi jakie kroki prawne będą tutaj najodpowiedniejsze. Jeśli zainteresował Państwa ten temat, zachęcamy do odwiedzenia strony https://adwokatslomka.pl/mobbing-w-pracy/

Wsparcie prawne przy mobbingu

Poziom wiedzy prawnej polskiego społeczeństwa od wielu lat pozostaje na bardzo niskim poziomie. Wpływ na to ma wiele różnych czynników, m.in. brak odpowiedniej edukacji w szkołach, zawiłość i ciągłe zmiany przepisów, niespójność systemu prawnego oraz rozbudowana biurokracja.

Wszystko to powoduje, że usługi prawne są w dalszym ciągu bardzo cenne, w każdym tego słowa znaczeniu. Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle. 

Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania. 

Źródło: AdwokatSlomka.pl
Polecamy również: https://mojmikolow.pl/is,czym-jest-lokatorskie-spoldzielcze-prawo-do-lokalu,270925,855207.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.