Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Czy zgodzić się na puszczenie światłowodu przez działkę?

  • Dodano: 2022-08-22 06:15, aktualizacja: 2022-08-23 08:26

W dobie internetu, który jest codziennością w XXI wieku, wiele osób chce sobie zapewnić do niego jak najbardziej komfortowy dostęp. Obecnie bardzo popularne jest podłączenie przez światłowód. Daje ono stabilne i szybkie łącze. Nieraz jednak światłowód trzeba doprowadzić do swojej posesji przez sąsiednią działkę. Czy jako właściciele danej nieruchomości możemy nie zgodzić się na przeprowadzenie światłowodu przez działkę?

Sprzeciw wobec próby ustanowienia służebności

Przeprowadzenie światłowodu przez cudzą działkę wymaga ustanowienia służebności. Jeśli sąsiad chce takową ustanowić na naszym terenie, oczywiście mamy prawo do sprzeciwu. Dodatkowo możemy ingerować w plany przeprowadzenia światłowodu. Często bowiem da się tak zaplanować położenie kabla, by przeszkadzał w użytkowaniu działki w niewielkim stopniu. Dodatkowo możemy postarać się, by jego ułożenie nie wiązało się z nadmiernymi zniszczeniami naszych zasadzeń na ogrodzie.

Jeśli rozważamy sprzeciw, powinniśmy też wziąć pod uwagę, że służebność można ustanowić odpłatnie. Może być to na zasadzie opłaty jednorazowej, rocznej albo z inną częstotliwością. Warto więc nie sprzeciwiać się od razu planom sąsiedzkim, tylko na spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw planowanej inwestycji.

Brak zgody na przeprowadzenie światłowodu – wniosek do sądu

Jeśli mimo wszystko nie wyrazimy zgody na przeprowadzenie światłowodu przez naszą działkę, musimy liczyć się z tym, że sąsiad może skierować sprawę do sądu. Podstawę do takiego działania stanowią przepisy art. 305 Kodeksu cywilnego stanowiące o służebności przesyłu. Dokładniej na mocy art. 3052:
„Art. 3052. [Roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu]
§ 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.
§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu”.
Sąd zbada roszczenie i może określić, że jednak kabel światłowodu da się poprowadzić inną trasą. Należy liczyć się także z tym, że jednak przegramy spór i sąd nakaże umożliwienie przeprowadzenia światłowodu przez naszą działkę.

Ugoda i odszkodowanie

Jak zatem zostało wspomniane, we wszystkim sporach sąsiedzkich warto zawsze dążyć do ugody. Da ona nie tylko dalsze dobre relacje z mieszkańcami okolicznych nieruchomości, ale także pomoże chronić nasze interesy. Ugoda w sprawie służebności dotyczyć zatem może umiejscowienia przewodu światłowodowego oraz odszkodowania za ustanowienie tej służebności. 

Dzięki tym ustaleniom możemy mieć wpływ na trasę podłączenia. Wpłyniemy więc realnie na zmniejszenie strat po naszej stronie. Należą do nich zarówno uszkodzenia terenu (trawnika, roślin, być może ścieżek), jak i późniejsze ograniczenia budowlane na naszym terenie. Adekwatnie do tych trudności powinniśmy jednak wnioskować o zapłatę odpowiedniego odszkodowania. Dzięki takim działaniom zyskamy pewność, że nasze interesy będą chronione w możliwie dużym stopniu.

Więcej informacji na Prawo-budowlane.info

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.