Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Co dalej z Drogą Główną Południową?

  • Dodano: 2021-09-08 06:30, aktualizacja: 2021-09-09 08:46

Droga Główna Południowa opisywana była jako jedna z najważniejszych dla naszego regionu inwestycji.

Mimo upływu kilku lat wciąż nie powstał lecz nawet projekt inwestycji. Coś się jednak właśnie zmieniło. Decyzję dotyczącą DGP wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Co dalej?

Droga Główna Południowa zgodnie z zamierzeniami ma połączyć Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie. Droga ma być szansą na płynny ruch samochodowy. Wielu upatruje w niech także możliwość rozwoju gospodarczego. Projektowany odcinek liczy 23,2 km.

Komentarz II zastępcy prezydenta miasta

– Nareszcie otrzymaliśmy decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie Drogi Głównej Południowej. W części zmienia ona decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 2016 roku. Odpowiednie dokumenty od razu zostały przekazane projektantom – mówi Wojciech Krzyżek, II zastępca prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego. – W tej sprawie spotkałem się w końcówce sierpnia z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniewem Taborem. Podczas spotkania zorganizowanego w Wodzisławiu Śląskim rozmawialiśmy o kolejnych krokach związanych z planowaną inwestycją. Ustaliliśmy, że zorganizujemy spotkanie z włodarzami sąsiednich gmin, które do tej pory uczestniczyły w procesie i przez tereny których przebiegać ma Droga Główna Południowa. Właśnie wtedy wszyscy zapoznamy się z aktualnym stanem prawnym i faktycznym projektu. Po spotkaniu z wójtami i burmistrzami spotkam się natomiast z projektantami – przekazuje wiceprezydent. – Naszym celem jest jak najszybsze dokończenie dokumentacji. Wszystkim nam zależy na tym, żeby w momencie, gdy pojawią się możliwości finansowania inwestycji, od razu o te środki zewnętrzne aplikować – mówi. – Podczas spotkania z dyrektorem ZDW padła także deklaracja, żeby zadanie podzielić na etapy. Mamy do czynienia z dosyć długim odcinkiem, więc i kwota realizacji inwestycji będzie ogromna. Należy oczywiście uzgodnić z włodarzami gmin, jak poszczególne etapy miałyby wyglądać. Chodzi przede wszystkim o to, by prace zostały zaplanowane w taki sposób, aby można było rozładować ruch i uzyskać jak najlepszy efekt w kontekście całej realizacji – podsumowuje Wojciech Krzyżek.

Geneza

Od kilku lat realizacja inwestycji stała w miejscu. Sprawa budowy tej ważnej drogi utkwiła na długi czas w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowisko. Do tego momentu nie udało się uzyskać potrzebnej i niezbędnej do dalszych działań decyzji środowiskowej. W tej sprawie miasto wysyłało ponaglenia do GDOŚ i Ministerstwa Środowiska. Nowe terminy wydania decyzji odkładano przynajmniej kilka razy. W końcu złożona przez miasto została też skarga na przewlekłe postępowanie dyrektora GDOŚ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. 9 stycznia 2020 roku zapadł także wyrok, w którym skład sędziowski orzekł, iż GDOŚ dopuścił się przewlekłości w prowadzeniu postępowania administracyjnego. Sąd stwierdził, że przewlekłość ta nastąpiła z rażącym naruszeniem prawa.

Przypomnijmy, samą umowę na projekt Drogi Głównej Południowej podpisano w kwietniu 2014 roku. Wówczas jego wartość szacowano na ponad 4 mln zł. Był to koniec etapu, który trwał 16 lat. Pierwsza koncepcja DGP powstała już w 1998 roku. Realne, poważne prace nad projektem rozpoczęły się w 2007 roku. To ogromna inwestycja, angażująca okoliczne samorządy. Droga ma zdecydowanie ponadlokalne znaczenie. Trasa DGP zgodnie z założeniami ma przebiegać od ulicy Raciborskiej w Rydułtowach na południowy wschód, po zachodniej stronie Rydułtów, a następnie wschodniej stronie Pszowa. Ma przeciąć ulicę Pszowską w Wodzisławiu i następnie obrzeżami Kokoszyc, Jedłownika, Marusz i Pustek wejść do Krostoszowic i Skrzyszowa. Kolejno ma się ciągnąć południową częścią Mszany i włączyć się do DW 933 na granicy z Jastrzębiem, które swój odcinek DGP już wybudowało.

Kolejne informacje

O kolejnych krokach w związku z Drogą Główną Południową będzie się informować między innymi za pośrednictwem miejskiej strony internetowej www.wodzislaw-slaski.pl.

Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również