Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Chcesz obniżyć koszt obsługi kredytu mieszkaniowego? Przeczytaj to

  • Dodano: 2015-06-10 10:15, aktualizacja: 2015-06-15 10:53

Razem z ekspertami serwisu eHipoteka przygotowaliśmy raport, z którego dowiesz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na koszt obsługi zadłużenia hipotecznego i czy optymalizacja rat będzie rzeczywiście odczuwalna dla twojego domowego budżetu. 

Warunki finansowania hipoteki można negocjować

Zanim rozłożysz ręce i zaczniesz martwić się o kondycję swojego domowego budżetu sprawdź, czy wykorzystałeś już wszystkie szanse na realne obniżenie kosztów obsługi hipoteki zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Oszczędności jakie możesz wypracować to nawet 5 do 8% wartości całego zadłużenia, co oznacza, że jeśli do spłaty masz jeszcze 200,000 złotych, to w twoim domowym portfelu zostanie ci 10,000, a nawet 16,000 złotych. Gdyby te kwoty podzielić przez 15 lat, to każdego roku jesteś w stanie obniżyć koszty o nawet 600-1000 złotych. Jest zatem o co walczyć.

Te pomysły możesz wykorzystać do obniżenia raty kredytu

Pomysł 1: Zwróć się do banku o obniżenie marży kredytowej

Wszystkie warunki kredytowe masz prawo negocjować. Do umowy jaką podpisałeś, bank może sporządzić odpowiedni aneks i dołączyć go do dokumentacji. To oznacza, że jeśli 5-6 lat temu brałeś kredyt o znacznie wyższej marży niż ma się to dzisiaj, spróbuj wynegocjować lepsze warunki.

Nie lekceważ tej wskazówki i przygotuj się do niej w odpowiedni sposób. Podczas rozmowy z bankierem wskaż, że np. średnia rynkowa marża kredytu hipotecznego na rynku jest teraz niższa o [tutaj_wartość] %. Liczby to podstawa. Dobrze, jeśli porównasz wskaźniki WIBOR, tj. aktualny z tym, przy którym podpisywałeś umowę (na dzień publikacji tego materiału WIBOR wynosi 1,55%).

Pomysł 2: Rozważ tzw. refinansowanie kredytu

Zaciągnięcie dodatkowego kredytu na spłatę tego bieżącego to rozwiązanie alternatywne dla negocjacji z właściwym bankiem lub jedyny scenariusz, jaki ci pozostał, jeśli bankierzy nie godzą się na zmianę wysokości marży.

–        Zanim podpiszesz jednak umowę z kolejną instytucją pytaj o całkowity koszt obsługi, bo warunki refinansowania bywają bardzo różne i niewykluczone, że w pierwszych latach będziesz musiał liczyć się z wyższymi ratami niż do tej pory – czytamy w serwisie eHipoteka.

Pomysł 3: Skorzystaj z dodatkowych usług i produktów bankowych

Wysokość marży możesz obniżyć korzystając z dodatkowych produktów i usług oferowanych przez bank ze wskazaniem przede wszystkim na:

  • polisy ubezpieczeniowe,
  • karty kredytowe,
  • rachunki osobiste dodatkowe (np. walutowe, firmowe itd.).

Pomysł 4: Jeśli to możliwe, wydłuż okres finansowania nieruchomości

Pamiętaj, że im dłuższy okres finansowania, tym proporcjonalnie niższa rata miesięczna, ale wyższy koszt w perspektywie długoterminowym. Jeśli jednak nie radzisz sobie z bieżącymi kosztami, wydłużenie kredytowania z ostatnich 10 do 15 lat może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.