Jesteś w ciąży? Skorzystaj z bezpłatnych badań prenatalnych. Badania te skierowane są do kobiet zamieszkujących subregion zachodni województwa śląskiego z regionu powiatu wodzisławskiego, żorskiego, jastrzębskiego i raciborskiego.
Celem diagnostyki prenatalnej jest wczesne stwierdzenie wady u dziecka na etapie rozwoju wewnątrzmacicznego co pozwala na wcześniejsze zaplanowanie porodu w ośrodku referencyjnym i dalszego leczenia po porodzie. W niektórych przypadkach wykrycie wady pozwala na interwencję jeszcze w łonie matki.
Bezpłatne badania prenatalne I i II trymestru ciąży.
NZOZ MED-ART realizuje 2 projekty:
"Zwiększenie dostępności do wysokiej jakości badań prenatalnych na obszarze powiatu rybnickiego, Rybnika i Żor" oraz
"Zwiększenie dostępności do wysokiej jakości badań prenatalnych na obszarze powiatu wodzisławskiego, raciborskiego i Jastrzębia-Zdrój"
Każda kobieta będąca w ciąży, która nie spełnia kryteriów włączenia do programu finansowanego przez NFZ a mieszka na terenie w/w powiatów może zgłosić się na bezpłatne badanie prenatalne.
Zakres usług:
W ramach programu wykonywane są badania USG 1 i 2 trymestru, biochemiczny test podwójny i test potrójny. W razie stwierdzenia wysokiego ryzyka wystąpienia wady pacjentki są obejmowane programem NFZ. Badanie USG 3 trymestru oraz testy oparte o analizę wolnego DNA płodowego we krwi matki, podobnie jak w przypadku programu finansowanego przez NFZ, nie są objęte refundacją.
Uczestnikiem projektu może skorzystać kobieta, która:
- zamieszkuje jedno z miast /powiatów: powiat rybnicki, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławski, powiat raciborski (woj. Śląskie),
- nie spełnia kryteriów kwalifikacji do Programu Badań Prenatalnych, tj. kobiety w wieku do 35 lat wg wieku kalendarzowego,
- wiek ciążowy nie przekroczył 20 tc.,
- nie spełnia innych kryteriów wykluczających z programu (zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ Nr 84/2014/DSOZ z dnia 16 grudnia 2016 - wywiad przeprowadzony przy udziale lekarza/kadrze medycznej Med-Art przed wykonaniem badania/usługi), tj.:
- wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
- stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
- stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową;
- stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Rekrutacja
Rekrutacja do projektu prowadzona jest w trybie ciągłym do wyczerpania dostępnych miejsc, przy czym o zakwalifikowaniu przed osiągnięciem przez ciężarną 20 tygodnia ciąży decyduje data zgłoszenia, co wiąże się z wolnym terminem badania. Zalecane jest zgłaszanie się w 10-11 tygodniu ciąży, nie później niż w 19 tygodniu.