Psucie się sprzętów to naturalna kolej rzeczy. Intensywna eksploatacja, przypadkowe uszkodzenie mechaniczne, czy po prostu nieubłaganie mijający czas – to tylko jedne z nielicznych przyczyn awarii elektroniki. Jednak nie zawsze oznacza to konieczność wyrzucania popsutych urządzeń – bardzo często można przywrócić je do pełnej sprawności przy pomocy odpowiednio skompletowanego zestawu narzędzi. Co zatem powinno się w nim znaleźć?
Innowacyjne klucze oraz wkrętaki marki Wera
Wera to niemieckie przedsiębiorstwo, którego korzenie sięgają 1936 roku. Wtedy też, w mieście Wuppertal powstał pierwszy zakład zajmujący się produkcją narzędzi ręcznych – głównie wkrętaków, bitów oraz kluczy płaskooczkowych. Przyrządy te szybko zdobyły uznanie wśród klientów, którzy docenili je za wysoką jakość wykonania, wyróżniającą się na tle konkurencyjnych narzędzi. Efektem tego był dynamiczny rozwój firmy oraz ekspansja na międzynarodowych rynkach. Nowo pozyskany kapitał pozwolił niemieckiej marce tworzyć coraz to lepsze narzędzia – zarówno od strony technicznej, jak i ergonomicznej. Dlatego też obecnie produkty Wera można znaleźć w dużej części skrzynek narzędziowych elektryków, hydraulików oraz profesjonalistów świadczących usługi budowlano-remontowe. W szczególności doceniają oni izolowane rękojeści, które są zgodne z wymogami certyfikacji VDE, tym samym gwarantując pełny stopień bezpieczeństwa nawet podczas pracy z instalacjami elektrycznymi o napięciu dochodzącym do 1 000 woltów. Wera może też pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami pokroju mechanizmów zapadkowych stosowanych w kluczach płaskooczkowych. Umożliwiają one korzystanie z takich kluczy jak tradycyjne grzechotki, co jest szczególnie przydatne podczas prac w ciasnych przestrzeniach.
Wkrętak Wera, źródło: https://domitech.pl/firm-pol-1649677502-Wera.html.
Które przyrządy ze stajni Wera kupić jako pierwsze?
Niemiecki potentat narzędzi ręcznych ma w swojej ofercie wiele niezwykle ciekawych produktów. Na pierwszy plan wysuwają się wkrętarki oraz zestawy bitów, jednak to niejedyne, co ma do zaoferowania firma Wera. Które jeszcze przyrządy są szczególnie warte polecenia?
Klucz samonastawny Wera Joker
Jak sama nazwa wskazuje, klucz samonastawny Wera to nic innego jak ręczny przyrząd, którego szczęki automatycznie dopasowują się do wielkości łba odkręcanej śruby. Pozwala to zapomnieć o żmudnym kręceniu ślimakiem i ręcznym ustawianiu rozstawu szczęk. Zamiast tego wystarczy tylko przyłożyć klucz samonastawny Wera do odkręcanego lub dokręcanego elementu i rozpocząć pracę. Na pochwałę zasługuje również kształt samych szczęk, które zostały tak wyprofilowane, by móc chwytać łeb śruby zarówno w sposób tradycyjny (dotykając płaskich ścianek), jak i również obejmując jego ostre wierzchołki. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy w trudnodostępnych miejscach, ułatwiając zablokowanie przyrządu na odkręcanym elemencie. Klucz samonastawny Wera Joker jest dostępny w wielu rozmiarach, pozwalając dopasować zakres rozwarcia jego szczęk do wielkości odkręcanych śrub. Posiada on także ergonomiczną, antypoślizgową rękojeść wykonaną z wysokogatunkowej stali narzędziowej, która zapewnia pewny chwyt w każdych warunkach.
Wkrętak udarowy Wera Kraftform
Niezwykle ciekawie prezentują się też wkrętaki udarowe Wera z rodziny Kraftform. Jest to zmyślny przyrząd służący do odkręcania zapieczonych śrub oraz zablokowanych w materiale wkrętów. Wystarczy tylko w takim wkrętaku umieścić odpowiednio dobrany bit, a następnie uderzyć młotkiem w rękojeść. Specjalna przekładnia zamieni energię kinetyczną na moment obrotowy, jednocześnie zwiększając trakcję pomiędzy bitem, a łbem śruby czy wkręta. Wkrętak udarowy Wera Kraftform jest kompatybilny ze wszystkimi tradycyjnymi rodzajami bitów, dzięki czemu można go używać do szeregu prac serwisowych oraz budowlanych. Jego rękojeść posiada także utwardzoną końcówkę, która praktycznie nie niszczy się w bezpośrednim kontakcie z obuchem młotka.
Wkrętak z rękojeścią poprzeczną Wera 411 A RA
Ostatnim specjalistycznym sprzętem ze stajni Wera, którego nie powinno zabraknąć na domowym wyposażeniu, jest wkrętak z rękojeścią poprzeczną Wera 411 A RA. To przyrząd zaprojektowany z myślą o skróceniu procesu żmudnego wkręcania lub wykręcania połączeń gwintowych. Jest on wyposażony w mechanizm zapadkowy, który umożliwia wykorzystywanie go jak klasycznej grzechotki. Jednak tym, co tak naprawdę wyróżnia wkrętak z rękojeścią poprzeczną Wera 411 A RA, jest jego korpus. Przypomina on swoim kształtem literę „T” wyprofilowaną do anatomii ludzkiej dłoni. Dzięki temu, korzystając z tego narzędzia, można przenosić znacznie większy moment obrotowy niż w przypadku tradycyjnych wkrętaków. I to wszystko bez konieczności zaciskania z całych sił korpusu narzędzia!
Najbardziej rozpoznawalne multinarzędzie, czyli Dremel
Dremel to firma, która zasłynęła opracowaniem multiszlifierki, czyli przemyślanego elektronarzędzia mogącego pełnić szereg różnych funkcji. Jest to nic innego, jak niewielkich rozmiarów urządzenie wyposażone w wydajny silnik elektryczny. Umożliwia on rozpędzenie podłączonego osprzętu do prędkości obrotowej przekraczającej 30 tys. obrotów na minutę. Obroty wrzeciona sprzętu mogą być też regulowane, tym samym pozwalając na precyzyjne dopasowanie ich do wymogów realizowanego projektu.
Narzędzie wielofunkcyjne Dremel, https://domitech.pl/firm-pol-1411107120-Dremel.html. Dzięki temu multinarzędzia marki Dremel mogą być wykorzystywane do takich zadań jak m.in.: · przecinanie tworzyw sztucznych oraz cienkich metali; · szlifowanie różnego rodzaju powierzchni; · frezowanie stali oraz drewna; · wiercenie niewielkich otworów w metalu, plastiku oraz drewnie; · grawerowanie oraz nanoszenie na powierzchnię materiałów ozdobnych wzorów; Szczególnie ciekawie prezentuje się multinarzędzie Dremel 3000-3/45. Zastosowany w nim silnik o mocy 130 watów w połączeniu z zaawansowaną elektroniką sterującą umożliwia regulację prędkości obrotowej w zakresie od 10 do 33 tys. obrotów na minutę. Pracę ułatwia także możliwość zablokowania wrzeciona oraz specjalnie zaprojektowana nakrętka kształtowa EZ pozwalająca na szybką wymianę osprzętu. Multinarzędzie Dremel 3000-3/45 może okazać się niezastąpionym sprzętem podczas serwisowania elektroniki użytkowej. Wyposażając je w cienką tarczę tnącą, można estetycznie przecinać obudowy urządzeń elektronicznych oraz modyfikować ich wnętrze, robiąc miejsce na niezbędne części zamienne.