Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Artyści z Wodzisławskiego Centrum Kultury z nagrodą powiatu wodzisławskiego!

  • Dodano: 2023-04-03 07:00, aktualizacja: 2023-04-02 21:20

Nagrodę powiatu wodzisławskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022 otrzymali artyści związani z Wodzisławskim Centrum Kultury.

Za całokształt twórczości wyróżnieni zostali Marek Sobota oraz Henryk Mańka. Dodatkowe nagrody za szczególne osiągnięcia otrzymali tancerze Zespołu Miraż działającego w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego: Zuzanna Wójtowicz, Maciej Cesarz, Antonina Nowak, Marta Mołdrzyk, Emilia Krzyształa, Marta Witebska, Zuzanna Halfar oraz Julia Wolny.

Wyróżnieni

Marek Sobota - muzyk, pedagog, animator kultury, dyplomowany nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim, kierownik Impresariatu Wodzisławskiego Centrum Kultury, dyrygent Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej, juror przeglądów twórczości artystycznej dzieci i młodzieży. Całe swoje zawodowe życie związany jest z kulturą Wodzisławia Śląskiego i powiatu. W Wodzisławskim Centrum Kultury (dawniej MOK Centrum) pracuje od 1991 r. Jest pomysłodawcą wielu wydarzeń kulturalnych w mieście, koordynuje największe imprezy plenerowe w Wodzisławiu Śląskim: Dni Miasta, Letnie Muzykowanie czy Festiwal Reggae „Najcieplejsze Miejsce na Ziemi". Współpracuje z największymi agencjami koncertowymi w Polsce takimi jak: Kayax, Hight Events, Kurpisz Impresariat, Albert Production, Master Vip, Eskander i inni. Dla WCK zapoczątkował współprace z Filharmonią Śląską z Katowic, Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk" czy Operą Śląską z Bytomia. Do największych sukcesów ostatnich lat Marek Sobota zalicza stworzenie Wodzisławskie Orkiestry Rozrywkowej, która od 2013 działa w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego w strukturach Wodzisławskiego Centrum Kultury. O wyjątkowości Orkiestry świadczą przede wszystkim muzyczne współprace z profesjonalnymi muzykami: Marcinem Wyrostkiem i zespołem Corazon oraz Zespołem Feel i Piotrem Kupichą. Orkiestra w kolaboracji z nimi stworzyła całkowicie nowe aranżacje popularnych utworów na orkiestrę. Wspólnie dawali koncerty dla publiczności umożliwiając młodym muzykom - amatorom, zmierzenie się z profesjonalną sceną i zawodowymi artystami. Ideą orkiestry jest promowanie młodych talentów muzycznych, łączenie umiejętności amatorów z zawodowcami, wszechstronny rozwój muzyczny dzieci i młodzieży oraz edukacja muzyczna.

Henryk Mańka - 72 letni muzyk, aranżer, multiinstrumentalista, działacz kultury, wieloletni współpracownik Wodzisławskiego Centrum Kultury, członek wielu grup artystycznych, juror przeglądów twórczości artystycznej, pedagog, nauczyciel instrumentu. Od lat 70-tych związany z pracą kulturalno-oświatową i działalnością artystyczną w powiecie wodzisławskim. W latach 1975- 1976 pracował w Poradni Pracy Kulturalno-oświatowej w Wodzisławiu Śląskim jako konsultant do spraw amatorskiego ruchu artystycznego w dziale muzyki. W dalszych latach kierował pracą Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi. Za nieoceniony wkład w odnowę GOKu w Lubomi został odznaczony srebrną odznaką Zasłużony Dla Rozwoju Województwa Katowickiego. W latach 1979-1981 pracował jako muzyk w Zakładzie Usług Rozrywkowych w Katowicach i Państwowej Szkole Muzycznej w Wodzisławiu Śląskim jako nauczyciel w klasie akordeonu. Od 1981-1991 pracował na stanowisku instruktora kulturalno-oświatowego przy kopalni „Żory" (była KWK ZMP). Jako dorosły muzyk był wielokrotnie nagradzany w konkursach muzycznych, m.in. podczas Konkursu „Widzieć Muzyką" organizowanego przez Krajowe Centrum Kultury Niewidomych w Kielcach. Od roku 1993 związał swoje zawodowe i artystyczne życie z Zespołem Pieśni i Tańca Vladislavia w WCK. W zespole grał i tworzył 26 lat. Jako akordeonista i kontrabasista stał się szefem kapeli Vladislavia. Zaaranżował kilkanaście suit tanecznych , m. in. „Opole", „Łowicz", „Kaszuby", „Lasowiaki", „Spisz", „Przeworsk", „Żywiec", „Żywiec miejski", „Beskid", „Wodzisław I", „Wodzisław II", „Mały Beskid", „Cieszyn II". Nagrał kilkadziesiąt utworów i podkładów na kasety i płyty. Mimo niewątpliwych zasług dla istniejącego od 40 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia", najważniejsza dla Henryka Mańki jest wychowawcza misja i chęć rozmiłowania w folklorze kolejnych pokoleń. Dla wielu ludzi jest autorytetem muzycznym i wzorem do naśladowania. W pracy cechuje go wielki profesjonalizm, pracowitość, spokój i pokora.

Prócz współpracy z „Vladislavią" ma na swoim koncie 10-letnią współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca „Strzecha" w Raciborzu. Kolejnym zespołem, dla którego pan Mańka grał i aranżował muzykę była dziewczęca grupa wokalna „Jaskólinki", pod kierownictwem śp. Ireny Sauer. Współtworzył z Sauer wydanie 3 pozycji śpiewnikowych, gdzie odpowiadał za stworzenie notacji muzycznych, korekt aranżacyjnych. Są to pozycje wydawnicze: „Pieśniczki od Wodzisławia ze skarbczyka Ireny Sauer", „O czym serce pokoleń Ślonzoków nuci, a dusza mowom ojców opowiado" oraz „Z pieśniczkom i słowym roztropnym w młodość dziołszek i karlusów". Śp. Irena Sauer zaprosiła go do Artystycznej Rodzinki Seniorów „Nie Dejmy Sie", z którą od 2010 gra do dziś jako kontrabasista i akordeonista, główny aranżer a od dwóch lat szef kapeli. Henryk Mańka od 2006 r. pełni funkcję organisty w parafii ewangelicko-augsburskiej w Wodzisławiu Śląskim . Jako osoba niewidoma od 1991 r. działa w terenowym Związku Koła Niewidomych w Wodzisławiu Śląskim, za co otrzymał wielokrotne podziękowania za szczególne zaangażowanie w sprawy środowiska niewidomych i pracę traktowaną jako społeczną służbę ludziom potrzebującym opieki i pomocy.

Tancerze Zespołu Tanecznego Miraż - wielokrotnie nagradzani najwyższymi medalami na ogólnopolskich festiwalach tanecznych w kraju i za granicą. Zdobywcy tytułów mistrzowskich na Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. W roku 2022 r. zespół na swoim koncie zgromadził m.in. takie osiągnięcia, jak: złoty medal dla Zuzanny Wojtowicz na Ogólnopolskim Festiwalu Tanecznym Viverso, tytuł mistrzyni Polski w stylu balet dla Zuzanny Wójtowicz na Krajowych Mistrzostwach IDO w tańcu Modern and Contemporary, Tap, Ballet, Belly i Acrobatic w Janowie Podlaskim, złoty, srebrny i brązowy medal na Gali Tanecznej MIX, dwa złote i dwa brązowe medale na Ogólnopolskim festiwalu tańca „Dzieci dzieciom", srebrny i cztery brązowe medale na Krajowych Mistrzostwach IDO w show i jazz dance w Raszynie, tytuł wicemistrza Europy dla Zuzanny Wójtowicz i Macieja Cesarza oraz tytuł drugiego wicemistrza Europy (formacja: Zuzanna Wojtowicz, Maciej Cesarz, Julia Wolny, Antonina Nowak, Zuzanna Halfar, Emilia Krzyształa, Marta Witebska) podczas Mistrzostw Europy IDO w show dance w Zakopanem, tytuł mistrzyni Europy dla Zuzanny Wójtowicz w kat. balet podczas Mistrzostw Europy International Dance Organization w tańcu jazz i balet w Macedonii. Każda z wyżej wymienionych nagród jest efektem ciężkiej pracy tancerzy i trenerów: Lenki Krcovej, Dominiki Pławnej, Marcina Kosta, Evgeniyi Makeeva-Wyputy i młodszych instruktorów i choreografów.

 - Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym nagród. Uważam, że są w pełni zasłużone. Jestem dumna, ze mogę współpracować z nimi na co dzień i podziwiać ich zaangażowanie, profesjonalizm i pasję - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również