Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Artyści z WCK z nagrodą Prezydenta Miasta w dziedzinie Kultury

  • Dodano: 2022-11-18 06:30, aktualizacja: 2022-11-17 19:33

15 listopada podczas uroczystej gali w Pałacu Dietriechsteinów Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca wręczył nagrody w dziedzinie kultury i sztuki za osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Wśród nagrodzonych znalazły się osoby związane z Wodzisławskim Centrum Kultury: Karolina Gajewska, Robert Czech oraz Zuzanna Wójtowicz.

Nagrodzeni artyści

Karolina Gajewska to artysta plastyk, twórca, pedagog. Od 2008 r. prowadzi w Wodzisławskim Centrum Kultury koło plastyki i ceramiki zrzeszające co roku ok. 100 uczestników. Ponadto rzeźbi w glinie oraz tworzy dzieła z ceramiki. Jej koła stanowią istotny trzon działalności Amatorskiego Ruchu Artystycznego „ARA” w Wodzisławskim Centrum Kultury. Na co dzień prócz pracy w WCK uczy dzieci plastyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Wodzisławiu Śląskim. W 2020 roku stworzyła swoją mini galerię w Wodzisławskim Centrum Kultury pn. „Galeria Niebanalna”, w której prezentuje prace uczestników prowadzonego przez siebie koła. Karolina Gajewska swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach w Polsce i za granicą m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Cieszynie, Skoczowie, Ustroniu, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach w Wilnie na Litwie czy w Malmo w Szwecji. Jej prace znajdują w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Maluje, tworzy statuetki, biżuterię artystyczną, instalacje. Jedną z ostatnich realizacji Karoliny Gajewskiej jest wykonanie mozaiki na ławeczkach znajdujących się przed głównym wejściem do Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Robert Czech to artysta, pedagog, muzyk, kompozytor, aranżer, pianista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Obecnie jest muzykiem, który gra na co dzień w wielu składach muzycznych, głównie jazzowych i rozrywkowych. Uczy dzieci i młodzież w Stowarzyszeniu Ognisk Muzycznych oraz w Społecznej Szkole Muzycznej I i II stopnia . Na przestrzeni lat swojej kariery muzycznej grywał z wieloma składami muzycznymi, dając koncerty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Niezwykle skromny, a przy tym bardzo utalentowany i pracowity muzyk tworzy w Wodzisławiu Śląskim już od ponad 30 lat. Od 2015 jest głównym aranżerem i muzykiem w Wodzisławskiej Orkiestrze Rozrywkowej. W Wodzisławskim Centrum Kultury prowadził również koło wokalne o nazwie Sinestima. Znany jest ze swojego autorskiego projektu muzycznego pn. „Sound Smugglers”. Jego największym i najbardziej spektakularnym osiągnięciem ostatniego roku jest stworzenie aranżacji muzycznych na orkiestrę dla popularnego zespołu muzycznego Feel & Piotr Kupicha, czego owocem był niezapomniany koncert Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej i Feela w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Zuzanna Wójtowicz jest tancerką zespołu Miraż działającego w Wodzisławskim Centrum Kultury. Od kilku lat reprezentuje Wodzisław Śląski w kategoriach solowych jak i zespołowych podczas Krajowy Mistrzostw Polskiej Federacji Tańca w tańcu jazz, modern, balet i contemporary oraz podczas Mistrzostw Świata i Europy IDO. Jest trzykrotną obrończynią tytułu Mistrzyni Polski w tańcu baletowm w kategorii juniorskiej oraz obecną Mistrzynią Europy. W swoim dorobku ma złote, srebrne i brązowe medale z konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zachwyca swoim talentem, pracowitością, pokorą i skromnością. Jest tanecznym objawieniem ostatnich lat w zespole Miraż i konsekwentnie dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy sięga po kolejne trofea.

- Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i jestem dumna, że to właśnie w Wodzisławskim Centrum Kultury rozwijają swoje talenty i przekazują swoją wiedzę, doświadczenie i pasję dalej, na młodsze pokolenia. Nagroda jest w mojej ocenie w pełni zasłużona. Życzę całej trójce kolejnych sukcesów, nieprzemijającej energii i twórczych inspiracji – mówi Katarzyna Rokowska- Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury

Nagrody Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego w dziedzinie kultury i sztuki przyznawane są co roku osobom szczególnie zaangażowanym w pracę artystyczną i twórczą na rzecz Wodzisławia Śląskiego. Wśród wyróżnionych w poprzednich latach znaleźli się między innymi muzycy, malarze, tancerze czy twórcy literatury. Prezydent przyznaje stypendium lub nagrodę z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych twórców i artystów, stowarzyszeń zrzeszających twórców i artystów, dyrektorów instytucji kultury, komisji Rady Miejskiej właściwej ds. kultury lub innych jednostek organizacyjnych, których zakres obejmuje zadania w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki. Przy ocenie wniosków bierze się pod uwagę: promowanie młodych talentów, przyczynienie się przedsięwzięcia do rozwoju życia kulturalnego i kształtownika tożsamości regionu, opieki nad zabytkami oraz rozwoju umiejętności artystycznych twórcy, cel, jaki zamierza osiągnąć artysta, realizując przedsięwzięcie w zgłoszonej dziedzinie, ocenę udokumentowanych dokonań i ich znaczenie dla kultury, w tym wkład w rozwój kultury i promocję miasta Wodzisławia Śląskiego.

Artyści z WCK z nagrodą Prezydenta Miasta w dziedzinie Kultury / fot. WCK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również