Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla” to miejsce, gdzie cała rodzina może uzyskać pomoc i wsparcie. Dziupla organizuje: pomoc w opiece, wychowaniu dziecka i pracę z rodziną. To miejsce, bez pomocy którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Dzięki 3,25 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej "Dziupla" może realnie wspierać wodzisławian. Zapoznaj się z kolejną z kilkuset inwestycji, która powstała w mieście dzięki środkom z UE.
Inwestycja odpowiedzią na problemy społeczne
Przed realizacją inwestycji przeprowadzone zostały badania na potrzeby Programu Rewitalizacji Wodzisławia Śląskiego, które wykazały, iż w mieście występują rozmaite problemy społeczne. Jednym z nich było zjawisko tzw. „dzieci rynku”, związane np. z niewydolnością opiekuńczo-wychowawczą rodziców. Placówką, która pełni funkcję punktu opieki dziennej dla dzieci z takich rodzin i świadczącą inne usługi społeczne jest właśnie WPWD „Dziupla”, zlokalizowana wówczas przy ul. św. Jana 17. Tygodniowo z usług w głównej siedzibie „Dziupli” korzystało ok. 285 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem. Pracowało tam ponad 20 osób, w tym również pracownicy terenowi.
Zdiagnozowano jednak, że metraż obiektu jest niewystarczający w stosunku do skali prowadzonej działalności (jedynie trzy pomieszczenia), wyposażenie nie jest właściwe w związku z zapotrzebowaniem wynikającym z różnorodności prowadzonych działań, niewystarczające są również zasoby kadrowe w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na usługi społeczne - tego, że ludzie coraz częściej i otwarcie szukają pomocy i przyznają się do własnej bezradności. Rozwiązaniem wykazanych problemów było przeniesienie działalności placówki do budynku byłego hotelu przy ul. Czyżowickiej 29b, będącego własnością miasta i zaplanowanego wcześniej do przebudowy.
Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego "Dziupla" w 2018 roku rozpoczęła więc rozszerzanie świadczonych przez siebie usługi społecznych. Zarówno na ten cel, jak i na związaną z nim przebudowę budynku byłego hotelu przy ul. Czyżowickiej 29b, miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
Dzięki realizacji tych planów w mieście został uruchomiony obiekt będący miejscem wsparcia osób wymagających pomocy, pełniący funkcję centrum usług społecznych, dostosowany do pełnienia funkcji placówki opieki dziennej, z wyposażeniem niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania.
Przebudowa budynku byłego hotelu
Rozszerzenie usług społecznych było związane z wybranym do dofinansowania projektem przebudowy, rozbudowy oraz zmiany zagospodarowania pomieszczeń byłego hotelu, zlokalizowanego przy ul. Czyżowickiej 29 b na potrzeby utworzenia centrum usług społecznych - WPWD „Dziupla”.
Zadanie obejmowało w szczególności:
- roboty ziemne,
- wykonanie konstrukcji betonowych i żelbetowych, stalowych, murowych,
- wykonanie pokryć dachowych,
- wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej,
- wykonanie tynków i okładzin wewnętrznych, podłoża, posadzki,
- wykonanie tynków i okładzin ścian zewnętrznych,
- wykonanie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji,
- wymianę instalacji C.O.,
- wymianę instalacji elektrycznej,
- zagospodarowanie terenu (wykonanie parkingu na 7 miejsc postojowych, w tym jednego miejsca dla osób niepełnosprawnych, placu zabaw z jednym dużym urządzeniem zabawowym, stalowej wiaty śmietnikowej, elementów małej architektury, tj. ławek, koszy na śmieci, donic, stojaków na rowery, stołów do gier, stołu do tenisa stołowego, ogrodzenia terenu i ogrodzenia placu zabaw).
Na parterze w części istniejącej zostały urządzone następujące pomieszczenia: sala wypoczynkowa i aneks dla wychowawcy, sala nauki własnej, kuchnia do nauki życia, szatnia dla wychowanków, szatnia dla wychowawców, pokój pracowników - asystentów -streetworkerów, pokój obserwacji wykorzystywany np. przez psychologów, WC dla pracowników, sala zabaw, w której odbywają się widzenia obserwowanych dzieci z rodzicami, przedsionek, korytarz, kotłownia.
Na parterze w części dobudowanej znalazły się: WC dla osoby niepełnosprawnej, wyposażone w przewijak dla dzieci, WC dla dzieci, klatka schodowa, szyb windy dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieszczenie socjalne dla obsługi. Na piętrze w części istniejącej: biuro dyrektora z małym archiwum, biuro księgowych, sekretariat, sala terapeutyczna, sala porad prawnych i innych specjalistów, sala grupy wsparcia dla rodziców oraz sala dla artterapii dla dzieci, sala terapii ruchowej z toaletą przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. W pomieszczeniach nadbudowy I piętra zaprojektowano: poczekalnię, salę relaksacyjną, toalety dla kobiet oraz mężczyzn, WC dla personelu, pomieszczenie gospodarcze, klatkę schodową i szyb windy.
Dodatkowo przy budynku powstał zadaszony w systemie szkła bezpiecznego taras.
Wsparcie społeczności
Realizacja tego projektu przyczyniła się do osiągnięcia celu, jakim jest lepszy dostęp do usług społecznych dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem. Nowe usługi „Dziupli” mogły zostać wprowadzone dzięki przeniesieniu placówki do wyremontowanego obiektu o większej powierzchni i wyposażeniu dostosowanemu zarówno do potrzeb klientów (zapewnienie większej dyskrecji i komfortu, wprowadzenie rozwiązań gwarantujących nieskrępowany dostęp osobom niepełnosprawnym), jak i pracowników (wyposażenie umożliwiające prowadzenie zajęć specjalistycznych).