Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

10. edycja "Para buch, teatr w ruch" w Wodzisławskim Centrum Kultury

  • Dodano: 2023-05-11 06:15, aktualizacja: 2023-05-10 20:50

Wodzisławskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na 10. edycję „Para buch, teatr w ruch”. Tegoroczny Przegląd Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się w poniedziałek, 30 października br.

Uczestnicy przeglądu co roku udowadniają, że scena nie ma barier, a teatr niejedno ma imię. Wydarzenie ma na celu odkrywanie radości, jaką daje tworzenie bez narzuconych z góry ograniczeń. Skierowane jest do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz intelektualnymi, bez względu na wiek. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 października br.

W przeglądzie mogą wziąć udział zespoły teatralne skupione wokół dzieci, młodzieży i dorosłych, działające przy specjalnych ośrodkach wsparcia, szkołach, domach kultury, przy warsztatach terapii zajęciowej, czy związkach osób z niepełnosprawnościami. W programie prócz prezentacji konkursowych przewidziano warsztaty artystyczne, animacje plastyczne oraz sesję zdjęciową dla każdej z grup.

 - To już 10. edycja jednego z najpiękniejszych wydarzeń w Wodzisławskim Centrum Kultury. Przegląd za każdym razem dostarcza nam wielu wzruszeń, uczy ogromnej pokory, integruje osoby pełnosprawne z tymi, którzy na co dzień borykają się z niepełnosprawnościami na różnych poziomach, uwrażliwia na piękno i dobro, pozwala zatrzymać się w refleksji nad własnym życiem i zdrowiem, przełamuje bariery - mówią koordynatorzy wydarzenia.

"Para buch, teatr w ruch” to okazja do spotkania ludzi kochających teatr i lubiących tworzyć teatralną przestrzeń. Wydarzenie jest organizowane z myślą o tych, którzy chcą nie tylko prezentować swój dotychczasowy dorobek, ale także mają ochotę nabywać nowe kompetencje i umiejętności, chcą dzielić się swoją pasją z innymi i podpatrywać warsztat występujących podczas przeglądu artystów. Zaplanowane działania wychodzą naprzeciw różnorodnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, jak zabawa, aktywność, twórcza ekspresja, współdziałanie w zespole czy sukces i uznanie. "Para buch, teatr w ruch” ma również za zadanie dać możliwość aktorom poczuć się wyjątkowo na scenie i podzielić z publicznością swoim talentem i wrażliwością.

 - Celem przeglądu jest integracja środowiska amatorskich teatrów osób z niepełnosprawnościami w obszarze działań kulturalnych oraz wzrost umiejętności komunikacyjnych. Spotkanie tych osób, wymiana doświadczeń, prezentacja swoich przedstawień jest dla nich zawsze wielkim przeżyciem. W tym roku spotkamy się po raz 10., więc świętujemy mały parabuchowy jubileusz - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Ramowy program imprezy

  • 9:00-11:00 - prezentacje konkursowe
  • 11:00-11:30 - warsztaty / animacje plastyczne / sesja zdjęciowa
  • 11:30-13:00 - prezentacje konkursowe
  • 13:30-14:00 - warsztaty / animacje plastyczne / sesja zdjęciowa
  • 13:30-14:30 - obrady jury / konsultacje jurorskie dla instruktorów / sesja zdjęciowa
  • 14:30 - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

W przerwach bufet kawowy dla uczestników w holu głównym WCK (kawa, herbata, słodki poczęstunek).

* program zależy od ilości zgłoszonych uczestników i długości spektakli

10. edycja "Para buch, teatr w ruch" w Wodzisławskim Centrum Kultury / fot. UM Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również