Kredyt na budowę domu różni się od zwykłego kredytu hipotecznego przede wszystkim pod względem warunków, jakie musi spełnić wnioskujący. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czym jeszcze różnią się te kredyty, jakich dokumentów wymaga bank w przypadku budowy posiadłości oraz jak przebiega proces wnioskowania o taki rodzaj kredytu.
Kredyt na budowę domu - podstawowe informacje
Zanim w szczegółowy sposób omówimy, czym wyróżnia się kredyt na budowę domu, najpierw musimy podkreślić, że ten rodzaj finansowania w znaczący sposób różni się od zwykłego kredytu hipotecznego, zwłaszcza pod względem wymagań narzuconych przez bank. W tym przypadku podstawowym warunkiem potrzebnym do uzyskania dodatkowych pieniędzy jest posiadanie działki, na której zostanie wybudowana posiadłość - jeżeli nie będziemy jej mieć, wtedy żadna instytucja nie udzieli nam kredytu. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że wnioskowanie o kredyt na budowę domu wiąże się z koniecznością przygotowania kosztorysu, z którym będzie chciał się zapoznać bank. W tym miejscu należy też podkreślić, że nawet, jeżeli otrzymamy pozytywną decyzję banku, to pieniędzy na zbudowanie nieruchomości nie otrzymamy w całości. Dlaczego? Instytucja podzieli kredyt na części i będzie przelewać tzw. transze w zależności od postępu prac budowlanych. Jeżeli jednak chcielibyśmy kupić “gotowy” dom, czyli po prostu zabudowaną działkę, wtedy uzyskanie kredytu nie powinno sprawić nam większych problemów.
Kredyt na budowę domu, a kredyt hipoteczny - różnice
W poprzedniej części artykułu wspominaliśmy, że nie można mylić ze sobą tych dwóch kredytów. Dlaczego? Powodów jest naprawdę sporo jednak przede wszystkim kredyt na budowę domu jest zdecydowanie bardziej skomplikowany pod względem warunków, jakie musi spełnić wnioskujący, natomiast kredyt hipoteczny daje możliwość szybkiego zakupu nieruchomości nawet do czterech tygodni. Tradycyjny kredyt hipoteczny jest wypłacany w całości np. na zakup nowego mieszkania, natomiast w przypadku kredytu na budowę domu, bank przelewa pieniądze w tzw. transzach zgodnie z przebiegiem prac - każdy etap budowy zostanie dokładnie sprawdzony przez instytucję, która w razie problemów lub nieterminowych prac może nie przyznać kolejnej części kredytu. Ważną kwestią jest to, że jeżeli otrzymane pieniądze z kredytu na budowę domu przeznaczymy na jakiś inny cel zupełnie niezwiązany z powstawaniem nieruchomości, wtedy musimy przygotować się na poważne konsekwencje - bank może się wstrzymać z wypłatą kolejnych transz lub w najgorszym wypadku zerwać umowę kredytową. Warto o tym pamiętać!
Jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania kredytu na dom?
Kredyt na budowę domu jest naprawdę trudnym rodzajem finansowania i trzeba wziąć pod uwagę, że zanim jakakolwiek instytucja udzieli takiego kredytu, najpierw w szczegółowy sposób przeanalizuje mnóstwo dokumentów dotyczących zarówno naszej sytuacji finansowej, jak i planów powstania naszej posiadłości. Jakich formalności w tym przypadku wymagają banki? Poniżej wskazaliśmy je wszystkie, sprawdź!
- dowód osobisty,
- zaświadczenie o dochodach,
- akt notarialny nieruchomości (działki),
- odpis z księgi wieczystej, warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,
- pozwolenie na budowę,
- dziennik budowy,
- projekt domu,
- kosztorys wraz z wyceną rzeczoznawcy.
Banki oprócz dokumentacji, w dokładny sposób zweryfikują również naszą zdolność kredytową, która jest niezwykle ważnym czynnikiem w przyznaniu kredytu na budowę domu. Jeżeli pracujemy na podstawie umowy o pracę, zarabiamy więcej niż średnia pensja krajowa i nie posiadamy żadnych nieuregulowanych pożyczek i kredytów, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z uzyskaniem finansowania na powstanie nieruchomości.
Jak wnioskować o kredyt na budowę domu? Poradnik krok po kroku
Wnioskowanie o kredyt na budowę domu jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem, niż w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Nie powinniśmy się jednak tym przejmować! Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika krok po kroku, w którym wskazaliśmy, co trzeba zrobić, aby jak najprościej i zarazem najszybciej uzyskać taki rodzaj kredytu!
- Przede wszystkim musimy wybrać działkę budowlaną, przygotować projekt domu i wybrać ofertę kredytu,
- następnie powinniśmy uzyskać pozwolenia na budowę,
- kolejnym krokiem będzie dostarczenie do banku wszelkich wymaganych dokumentów, wraz z potwierdzeniem zdolności kredytowej.
- po wykonaniu tych czynności i pozytywnej decyzji banku, kredyt będzie wypłacany w transzach zgodnie z postępem prac budowlanych.
- Jeżeli nie będziesz wiedzieć, na jaką ofertę kredytu się zdecydować koniecznie skorzystaj z wybranej porównywarki kredytów - do najpopularniejszych narzędzi z pewnością możemy zaliczyć serwis https://pozyczkaportal.pl/, na którym znajduje się mnóstwo interesujących propozycji banków i porad finansowych.