Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Laboratoria Przyszłości w wodzisławskich szkołach

  • Dodano: 2023-02-27 07:15, aktualizacja: 2023-02-27 10:01

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa mająca na celu stworzenia nowoczesnych szkół, w których lekcje są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu ich zainteresowań. W ramach wspomnianego przedsięwzięcia miasto Wodzisław Śląski otrzymało wsparcie finansowe, dzięki któremu wodzisławscy uczniowie mogą eksperymentować i zdobywać dzięki temu praktyczne umiejętności.

Laboratoria przyszłości w wodzisławskich placówkach oświatowych

Dyrektorzy wodzisławskich szkół podstawowych, dla których miasto Wodzisław Śląski jest organem prowadzącym mogli wybrać wyposażenie, które pojawi się w ich placówkach oświatowych. Katalog z proponowanym sprzętem do kupienia podzielony był na elementy wyposażenia podstawowego (szkoły musiały kupić go w ramach otrzymanego wsparcia lub uprzednio zapewnić go w inny sposób) oraz dodatkowego (sprzęt mógł być dobierany dowolnie przez społeczność szkolną).

W skład wyposażenia podstawowego, które znajduje się w każdej ze szkół wchodzą:

  • drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami itd.),
  • mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami,
  • sprzęt do nagrań do prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie itd.),
  • stacje lutownicze do mikrokontrolerów.

Materiał wideo z zajęć lekcyjnych wodzisławskich uczniów dostępny jest na miejskim kanale na YouTubie.

Zajęcia prowadzone w wodzisławskich szkołach

Zakupione w ramach programu wyposażenie wykorzystywane jest nie tylko na lekcjach techniki oraz w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale także na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań i innych formach rozwijania umiejętności.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie

Uczniowie wykorzystują kupione w ramach programu długopisy 3D. Na lekcjach dzieci puszczają wodze fantazji i tworzą niemal dosłownie w powietrzu, w pełni trójwymiarowe kształty. Wspomniane urządzenie jest łatwe w użyciu, można nim drukować różne obiekty przestrzenne.

Uczniowie uczestniczą również w zajęciach ze sprzętem do programowania. Na lekcjach mają okazję pracować z Ozobotem, czyli małym robotem o wielkich możliwościach, który otwiera dzieciom drzwi do świata informatyki i edukacji STEAM. Uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija kreatywność i logiczne myślenie. Sprawdza się zarówno w zadaniach indywidualnych, jak i grupowych. Kupiono też robota Photona, który zintegrowany jest z  tabletem. Specjalnie przygotowana aplikacja stawia przed uczniem szereg zadań, związanych ze stopniową nauką programowania. Dzieci mają możliwość zaprogramowania Photona od podstaw - kierunków jazdy, kolorów, reagowania na bodźce oraz wielu innych funkcji. Dla dzieci dostępna jest także pracownia kulinarna, wyposażona w niezbędny sprzęt do przygotowywania sałatek i innych potraw.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliana Tuwima

Placówka w ramach programu kupiła następujące sprzęty: drukarkę 3D z oprogramowaniem oraz filamentami, stację lutowniczą, 3 aparaty fotograficzne, tło fotograficzne, oświetlenie do studia fotograficznego, 8 zestawów LEGO Spike, zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO starter, długopisy 3D, 4 zestawy robotów Genibot, pakiet do kodowania Bumbumrurki, 5 sztuk maszyn do szycia z akcesoriami oraz meble do warsztatu krawieckiego i pracowni robotyki.

Powyższy sprzęt wykorzystywany jest przez uczniów na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych - warsztaty krawieckie, fotograficzne, kodowania oraz drukowania w 3D.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

W placówce sprzęt otrzymany w ramach Laboratoriów Przyszłości wykorzystywany jest na lekcjach biologii, edukacji wczesnoszkolnej, edukacji dla bezpieczeństwa, informatyki, plastyki, techniki, religii, zajęciach dodatkowych, w tym zajęciach rozwijających kreatywność.

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka

W „Dziesiątce” została przygotowana pracownia artystyczno-techniczna „Art-punkt”, która  wyposażona została w sprzęt do prac technicznych,  gastronomicznych  oraz fotograficznych. W placówce powstało także laboratorium chemiczne „Empirium” z urządzeniem nazwanym Empiriusz. Umożliwia ono prowadzenie wirtualnych doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem googli VR.

Szkoła Podstawowa nr 28

W placówce sprzęt otrzymany w ramach Laboratoriów Przyszłości wykorzystywany jest na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej, informatyki, języku polskim, matematyce, muzyce, plastyce, technice, wychowaniu fizycznym, lekcjach wychowawczych, zajęciach dodatkowych w tym laboratorium, kreatywność oraz zajęciach pozaszkolnych przedmiotowych.

Zespół Szkół nr 1

Placówka dysponuje długopisami 3D, a także przygotowaną pracownią kulinarną, która została wyposażona w niezbędny sprzęt, w tym m.in.: opiekacz i gofrownicę.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1

W szkole uczniowie korzystają z klocków Lego Spike oraz długopisów 3D, a także biorą udział w zajęciach z robotyki, podczas których projektują, konstruują i programują roboty.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

W placówce prowadzone są:

  • zajęcia przyrodniczo-techniczne, do prowadzenia których kupiono sprzęt tj. ClassVR- wirtualne laboratorium przedmiotowe oraz licencję, czyli roczny dostęp do portalu wirtualnych lekcji, lutownicę, pirografy - wypalarki, takery, bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco, wkłady do pistoletu oraz laminator biurowy,
  • zajęcia ekologii z gotowaniem, do prowadzenia których kupiono sprzęt tj. opiekacze do kanapek, blendery z akcesoriami MPM, deski do krojenia, fartuszki kuchenne, miski plastikowe, noże,
  • zajęcia z robótek ręcznych z elementami kreatywności, do prowadzenia których kupiono sprzęt tj. maszyna do szycia, igły, szydełka,
  • zajęcia z programowania i robotyki, do prowadzenia których kupiono sprzęt tj. drukarka 3D, długopisy 3D, filamenty do drukarki i długopisów 3D, zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit, LEGO Education SPIKE Prime zestawy podstawowe i rozszerzone,

ponadto kupiono także: aparat fotograficzny, statyw do aparatu i kamery, tło fotograficzne białe i zielone, gimbal do smartfona, mikrofony, oświetlenie do realizacji nagrań, zestaw do mocowania telefonu.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3

ZSP nr 3 w ramach programu zakupiło nowoczesny sprzęt, który pozwala na uatrakcyjnienie zajęć lekcyjnych oraz rozwijanie zainteresowań uczniów. Otrzymane środki finansowe placówka przeznaczyła na zakup sprzętu do prowadzenia zajęć z kreatywności, krawiectwa, doposażyła pracownię informatyczną w drukarki i pisaki 3D, zestawy edukacyjne. Kupiono także wyposażenie do pracowni kulinarnej oraz fotograficznej.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4

W ramach programu SP nr 4 otrzymała wsparcie finansowe na zakup niezbędnego wyposażenia, potrzebnego do przygotowania pracowni robótek ręcznych z elementami krawiectwa.

We wspomnianej sali uczniowie mają możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu krawieckiego i materiałów do robótek ręcznych. W pracowni dzieci oswajają się z maszynami do szycia i pozostałym wyposażeniem, który da im możliwości rozwoju. Celem funkcjonowania tej pracowni jest nauka wykonywania drobnych poprawek krawieckich, kształtowanie umiejętności manualnych i doskonalenie precyzji, rozwijanie kreatywności i nieszablonowego myślenia.

Dzieci uczestniczą także w zajęciach z LEGO Education SPIKE Prime. Jest to intuicyjne środowisko do robotyki i programowania, z instrukcjami do budowania złożonych modeli oraz nieskończonymi możliwościami projektowania rozwiązań STEAM. Dzięki praktycznym doświadczeniom i atrakcyjnym elementom, uczniowie mają możliwość tworzenia programów i wynalazków, rozwijających kluczowe kompetencje, niezbędne dla inżynierów jutra. Zestaw LEGO Education SPIKE Prime pozwala na rozwijanie umiejętności tj.:

  • logiczne i algorytmiczne myślenie,
  • myślenie komputacyjne,
  • umiejętność pracy w grupie,
  • umiejętność rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia,
  • zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w praktyce.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5

Szkoła w ramach programu realizuje zajęcia techniczno-fotograficzne, informatyczne oraz kreatywne. Placówka otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. Zł, dzięki którym mogła kupić następujące pomoce:drukarkę 3D, długopisy 3D, aparaty cyfrowe z funkcją kamery przenośnej, statyw do aparatu, mikroporty do bezprzewodowej transmisji dźwięku, klocki LEGO Spike, zestawy mikrofonów oraz drewniane krosno tkackie.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Kornela Makuszyńskiego w Wodzisławiu Śląski  w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w wysokości 50 tys. zł. W placówce uczniowie mogą korzystać z pracowni stolarskiej, gdzie zapoznają się z narzędziami i urządzeniami do obróbki drewna, a także nabywają umiejętności planowania pracy i przygotowywania materiałów. To raj dla wszystkich majsterkowiczów, który mają możliwość szlifowania swoich umiejętności.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7

W ZSP nr 7 pracownia informatyczna zyskała nową odsłonę. Uczniowie mają okazję korzystania z sali wyposażonej w sprzęt, który uatrakcyjnia ich zajęcia szkolne i pozwala na rozwijanie pasji i zainteresowań. W szkole uczniowie mogą korzystać również z drukarki 3D oraz laserowo grawerować drewno.

W programie Laboratoria Przyszłości udział biorą wszystkie wodzisławskie placówki oświatowe, dla których miasto jest organem prowadzącym.

Laboratoria Przyszłości w wodzisławskich szkołach / fot. UM Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również