Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Uwaga na oszustów!

  • Dodano: 2015-07-28 12:30

Wodzisławska policja otrzymała wczoraj informację o usiłowaniu oszustwa tzw. metodą „na policjanta”. Oszuści chcieli nabrać 80-letnią mieszkankę Wodzisławia Śląskiego. Kobieta na szczęście zgłosiła się na wodzisławską komendę.

Oszustwo „na wnuczka" to metoda jaką posługują się sprawcy, chcący wyłudzić głównie od starszych ludzi sporą gotówkę. Zwykle taki oszust dzwoni do starszej osoby i podaje się za krewnego. Tłumaczy, że miał wypadek albo jest ciężko chory i potrzebuje pilnie gotówki. Niczego nieświadomi mieszkańcy często przekazują oszczędności swojego życia przelewając je na konto albo przekazując podstawionemu przez fałszywego wnuczka koledze.

Oszustwo „na policjanta” to zmodyfikowana metoda „na wnuczka”. W tym przypadku najpierw dzwoni rzekomy krewny prosząc o pieniądze, następnie dzwoni policjant i informuje, iż osoba dzwoniąca wcześniej jest oszustem i próbuje wyłudzić od niej pieniądze. Dodaje, iż Policja już rozpracowuje szajkę tych oszustów i prosi osobę o pomoc! Prosi, by osoba udała się do banku, przekazała oszczędności oszustom, tak by Policja mogła ich zatrzymać na gorącym uczynku. Tłumaczy przy tym osobie, iż jej oszczędności są bezpieczne bo Policja będzie wszystko obserwować i bezpośrednio po zatrzymaniu oszusta pieniądze wrócą do właściciela.

O podobnym zdarzeniu wczoraj zostali poinformowani wodzisławscy funkcjonariusze. Na komendę zgłosiła się 80-letnia mieszkanka Wodzisławia Śląskiego, od której oszuści chcieli wyłudzić 20 tys. zł. Najpierw do kobiety zadzwonił jej dawno nie widziany rzekomy kuzyn informując ją o swojej wizycie. Następnie zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oświadczył, iż właśnie dzwoniący wcześniej kuzyn jest oszustem i chce wyłudzić od niej pieniądze. Nakazał jej wyciągnięcie oszczędności z banku i przekazanie ich policjantom, którzy niebawem ją odwiedzą. Starsza pani udała się do banku, tam jednak zamiast wybierać pieniądze nakazała pod żadnym pozorem nikomu ich nie wypłacać. Następnie celem wyjaśnienia sprawy udała się do wodzisławskiej komendy. Tam prawdziwi funkcjonariusze wyjaśnili kobiecie, iż tylko dzięki swojej czujności nie padła ofiarą oszustów.

Policjanci apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy o tym, aby nie przekazywać nikomu żadnych pieniędzy, zaś o każdej próbie wyłudzenia niezwłocznie powiadomić policję.

Zwracamy się z apelem również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

UWAGA!
POLICJA PROWADZĄC JAKĄKOLWIEK SPRAWĘ NIGDY NIE NAKAZUJE, NIE PROSI OBYWATELI O PRZEKAZYWANIE PIENIĘDZY !!!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.