Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Umowa na remont linii kolejowej podpisana!

  • Dodano: 2014-07-30 12:45

Oczekiwany przez mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i okolic remont linii kolejowej przebiegającej przez miasto wszedł w fazę realizacji. Umowa z wykonawcą remontu została już przez PKP Polskie Linie Kolejowe podpisana. Zakończenie prac przewidywane jest na jesień przyszłego roku.


To jedna z najlepszych informacji, jaką mogliśmy w tym roku usłyszeć. Rewitalizacji poddany zostanie tak ważny element sieci transportowej – mówi prezydent Mieczysław Kieca, prezydent miasta. – Linia kolejowa Rybnik-Chałupki ma dla nas szczególne znaczenie. Łączy nas nie tylko z Rybnikiem i innymi polskimi miastami, ale też otwiera nas na Czechy. Bardzo się cieszę, że apele i starania nasze oraz innych lokalnych samorządowców przyniosły tak obiecujący skutek – dodaje prezydent.

Szacuje się, że po remoncie czas przejazdu na odcinku Rybnik – Chałupki znacząco się skróci i będzie wynosił niespełna 40 minut. Remont torów pozwoli na przywrócenie maksymalnej prędkości 80 km/h dla pociągów pasażerskich. To sporo w porównaniu z 30-4- km/h osiąganymi przez pociągi w ostatnim czasie.

Prace remontowe będą przebiegały na dystansie około 30 km. Wykonawca na tym odcinku wyremontuje tory, przejazdy kolejowo-drogowe oraz odnowi perony. Łącznie zaplanowano przebudowę aż 13 peronów. Zyskają one nowe oświetlenie i zostaną wyposażone m.in. w wiaty dla podróżnych, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach zostanie zainstalowany monitoring.


Na Śląsku PKP modernizuje 500 km torów. Wartość projektów inwestycyjnych to blisko 4 mld zł. Trasa z Rybnika do Chałupek jest ważną częścią regionalnej sieci kolejowej. Pozwala łatwo dostać się koleją np. do czeskiej Ostrawy. To także ważny korytarz dla transportu towarowego – powiedział Adam Zdziebło, wiceminister Infrastruktury i Rozwoju obecny przy podpisaniu umowy.Zakres zaplanowanych na najbliższy rok prac jest znaczący. Poza wspomnianymi już remontami torów i obiektów pasażerskich PLK zamontuje 39 nowych rozjazdów i wyremontuje 31 mostów, wiaduktów i innych obiektów. Poprawi się również bezpieczeństwo na przejazdach – oprócz remontu nawierzchni i montażu nowego oświetlenia zaplanowano również instalację urządzeń automatycznych, ostrzegawczych lub rogatek.

Wartość remontu linii kolejowej Rybnik – Chałupki wynosi prawie 160 mln zł. Inwestycja zostanie zrealizowana przy udziale środków unijnych.

Dla Wodzisławia otwarta jest nadal kwestia samego dworca kolejowego. Trwają jednak nieustannie rozmowy prezydenta z władzami PKP PLK, których efektem ma być przejęcie budynku na własność miasta oraz jego rewitalizacja w ramach zapowiadanego wcześniej projektu „Pociąg do dwóch kółek”.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.