Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Trwa akcja "Ćwierkający Wodzisław"

  • Dodano: 2016-05-18 11:45
Trwa akcja wodzisławskiego magistratu oraz Stowarzyszenia „Razem na Szybiku”. Ma ona nazwę „Ćwierkający Wodzisław”. Co kryje się pod tą nazwą? O tym przeczytacie poniżej.
 
 
Być może nie każdy pamięta o tym, jaką rolę pełnią ptaki w naszym ekosystemie. Otóż ptaki odgrywają dużą rolę przy roznoszeniu nasion drzew i krzewów owocowych. Nie trawią ich, więc nasiona są bezpieczne. Istnieją takie nasiona, które bez wcześniejszego znalezienia się w przewodzie pokarmowym nie mogą wykiełkować. Strawieniu ulegają natomiast nasiona niektórych chwastów. Dzikie ptaki odgrywają bardzo dużą rolę w niszczeniu szkodników. Ich pożywieniem są m.in. gryzonie i owady siejące ogromne zniszczenia w uprawach rolnych. Pozostawianie zadrzewień przy uprawach daje ptakom możliwość osiedlania się w ich okolicy i w naturalny sposób kontrolowanie liczby gryzoni czy owadów. W okresie lęgowym ptaki pobierają znacznie więcej pokarmu, gdyż muszą wykarmić zarówno siebie jak i swoje pisklęta, które zjadają dziennie więcej niż dorosłe osobniki. Pokarm pobierany jest z reguły w najbliższym sąsiedztwie gniazda, tak więc roślinność wokół niego jest dość dokładnie oczyszczona z owadów. I właśnie ta ostatnia kwestia powinna nas interesować jak najbardziej…
 
 
Na terenie wodzisławskich Trzech Wzgórz i Balatonu nie brakuje krzewów i drzew… Jednak brakuje ptaków. Dlatego wodzisławski magistrat, wraz ze stowarzyszeniem „Razem na Szybiku” postanowił zorganizować akcję „Ćwierkający Wodzisław”. Co kryje się pod tym hasłem?
 
 
– „Ćwierkający Wodzisław to akcja, która ma na celu rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród wodzisławian oraz umocnienie więzi rodzinnych. Poprzez wspólną pracę na rzecz ptaków, rodziny będą miały okazję zjednoczyć się przy własnym projekcie, którego efekty będą mogły oglądać przez długi czas” – wyjaśnia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego
 
 
Konkretnie chodzi to, że ogłoszona została specjalna akcja. Akcja, której laureaci otrzymają jedną z trzydziestu budek lęgowych ufundowanych przez stowarzyszenie „Razem na Szybiku”.
 
 
– Rodziny, które zgłoszą chęć udziału w naszym projekcie, mogą – drogą losowania – otrzymać jedną z budek, do samodzielnego złożenia. Mogą ją również oznaczyć, tak, aby podczas spaceru wiadomo było, że to właśnie budka lęgowa została przez nich zrobiona i to właśnie w niej odbywają się lęgi szpaków, kosów czy sikorek. Z racji na bezpieczeństwo uczestników, montaż budek zostanie przeprowadzany przez pracowników MOSiR- wyjaśnia zastępca prezydenta Barbara Chrobok.
 
 
Wiadomo, że okres lęgowy ptaków odbywa się wiosną. Jednak wodzisławskie budki rozlosowane zostaną dopiero 4 czerwca, a zamontowane w pierwszy weekend października, kiedy to przypada Europejski Dzień Ptaków. Dlaczego?
 
 
– Każda budka lęgowa, zanim zamieszkają w niej ptaki, musi przejść specyficznymi zapachami kory drzewnej, liści, lasu, słowem zapachami natury, aby skrzydlaci mieszkańcy chcieli tam składać jaja. Dlatego akurat jesienno-zimowe miesiące będą doskonałym czasem, aby nasze budki przygotowały się na przyjęcie nowych lokatorów wiosną przyszłego roku – objaśnia Barbara Chrobok.
 
 
To jeszcze nie koniec. Dzięki akcji „Ćwierkający Wodzisław” mieszkańcy będą mieli okazję podglądać życie skrzydlatych lokatorów budek lęgowych. Wszystko za sprawą kamery, która zostanie zamontowana w jednej z budek. W której? To zostanie tajemnicą.
 
 
Wniosek przystąpienia do akcji „Ćwierkający Wodzisław” można pobraćna stronie UM
Złożyć należy go w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Bogumińskiej 4 b w Wodzisławiu Śląskim.
Szczegółowy opis akcji znajduje się natomiast w regulaminie, który znajdziecie na stronie UM.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.