Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Mrozy: Policja apeluje o rozwagę, przypominamy o ogrzewalni

  • Dodano: 2016-01-20 11:15

Aż 72 osoby zmarły od listopada 2015 roku z powodu wychłodzenia organizmu. Od września 2015 roku 29 osób śmiertelnie zatruło się czadem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby podległe apelują o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los tych, którzy potrzebują pomocy.

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Jak ostrzegają synoptycy, do Polski wraca typowo zimowa aura. Już w weekend temperatura może spaść w ciągu dnia do nawet minus 6 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem powodującym lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

Policjanci każdego roku wraz z nadejściem chłodniejszych nocy patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. To one są głównie narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. W rzeczywistości jednak w stanie upojenia organizm wychładza się znacznie szybciej.

Jak dotąd najtragiczniejszym dniem w tym roku była niedziela 3 stycznia. Wtedy z powodu wychłodzenia zmarło aż 12 osób. Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie wobec potrzebujących. Informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy potrzebna jest pomoc. Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112 możemy uratować komuś życie.


W związku z powyższym Komendant Główny Policji polecił funkcjonariuszom zwrócenie szczególnej uwagi podczas codziennej służby na osoby, które mogą potrzebować pomocy oraz sprawdzanie miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.

(za: wodzislaw.slaska.policja.gov.pl)

Jednocześnie przypominamy, że w Wodzisławiu Śląskim, na parkingu obok budynku Straży Miejskiej przy ulicy Rzecznej 24 działa całodobowa ogrzewalnia.

Jest to duży kontener o powierzchni ok. 22 m2, mający za zadanie zapewnić osobom bezdomnym schronienie i pomoc podczas pory zimowej, kiedy na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne.

Budynek – na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – przygotowywał Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej, w kompetencji którego leżało przygotowanie terenu oraz podłączenie go do sieci kanalizacyjnej i energetycznej. Ogrzewalnia funkcjonuje całodobowo. Nad bezpieczeństwem osób tam przebywających czuwa przeszkolony pracownik.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.