Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Kontrolują pustostany, apelują o wrażliwość

  • Dodano: 2016-01-07 12:00
Wodzisławscy policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Tłumaczą i namawiają do skorzystania z pomocy wyspecjalizowanych instytucji. Apelują również do mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby przebywające w warunkach zagrażających życiu.
 
 
W ostatnich dniach znacznie obniżyła się temperatura. Chłody stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu. Wodzisławscy dzielnicowi oraz policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zwracają więc szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Kontrolują miejsca w których koczują bezdomni, pustostany, prowizoryczne altany. Namawiają napotkane osoby do skorzystania z pomocy instytucji, które pomogą przetrwać okres niskich temperatur.
 
 
Osoby bezdomne często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać.  Często nie mają świadomości zagrożenia, jakie czeka ich, kiedy zostaną w swoich "koczowiskach". Taki stan rzeczy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych ludzi. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także przez policję, działań ochronnych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.
 
 
Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców powiatu wodzisławskiego o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 999, 997 lub 112.
 
Przypominamy, iż w Wodzisławiu Śląskim na ul. Rzecznej tuż obok siedziby Straży Miejskiej został ustawiony specjalny kontener, w którym osoby bezdomne mogą znaleźć ciepłe schronienie. Ogrzewalnia jest czynna całą dobę!
 
Również pod numerem telefonu 0 800 100 022 można uzyskać informacje o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Swoim zasięgiem infolinia obejmuje teren całego województwa śląskiego. Obsługiwana jest przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Funkcjonować będzie przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia, aż do końca marca 2016 roku. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.